Anormal Psikoloji

Anoreksiya Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Birçoğumuz farklı görünmeyi veya kendimizle ilgili bir şeyleri düzeltebilmeyi isteriz. Bu tamamen insancıl bir istektir. Ancak daha ince görünmek adına bir şeyler yemeyi sürekli kısıtlamak kaygısı, yeme alışkanlıklarınızı, düşüncelerinizi ve yaşamınızı ele geçirirse, bir yeme bozukluğu yaşayabilirsiniz.

Anoreksiya olduğunuzda, kilo verme arzusu her şeyden daha önemli hale gelmektedir. Kendinizi gerçekte olduğunuz gibi görme yetinizi bile kaybedebilirsiniz. Ancak bu durumda olan tek kişi siz değilsiniz ve kurtulmanız mümkün. Doğru tedavi ve destekle, anoreksiya’nın kendine zarar verici modelini kırabilir, sağlığınızı ve kendinize güveninizi kazanabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz?

 1. Anoreksiya’nın tüm vücudunuzu nasıl etkilediğini öğrenin
 2. Yeme bozukluğunu tetikleyen temel sorunları tanımlayın
 3. Anoreksiyayı nasıl bozacağınızı keşfedin
 4. Anoreksiyanın etkilediği duygularınıza nasıl tahammül edeceğinizi öğrenin
 5. Anormalleşmeye neden olan düşünce kalıplarına meydan okuyun
 6. Yediklerinizle yeni bir ilişkiyi destekleyen yaşam tarzı değişikliklerine başlayın

 

Anoreksiya nervoza nedir?

Anoreksiya nervoza, çoğu zaman tehlikeli kilo kaybına neden olan ciddi bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya, her yaştaki kadını ve erkeği etkileyebilir. Sağlıklı bir vücut ağırlığı, kilo verme korkusu ve vücut imgesi bozukluğu ile karakterizedir.

Günümüzün görünüm saplantılı kültüründe, çoğumuz kilo vermeyi düşünüyoruz.Hatta diyet, yemek ve vücudumuz hakkındaki düşüncelerimiz günümüzün çoğunu alabilir; bu yüzden arkadaşlarımız, ailelerimiz ve tadını çıkardığımız diğer etkinlikler için daha az zaman ayırıyor olabiliriz. Yaşamınız, acımasız bir zayıflık peşinde koşarken, tahmin edilemeyecek şekilde kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Bu düşünce tarzında ne kadar sıska olursanız olun, asla yeterli gelmez; daha da zayıflamak istersiniz.

Kendinizi aç bırakarak, aşırı egzersiz yaparak veya müshil, kusma veya yemek yedikten sonra dışarı atmak için diğer yöntemleri kullanarak kilo vermeyi deneyebilirsiniz. Vücudunuzun nasıl göründüğü ile ilgili düşünürken, yemek yiyeceğiniz zamanlar çok stresli hale getirebilir. Neyi yiyip neyi yiyemeyeceğiniz tek düşündüğünüz şey olabilir. Ne kadar derin olursa olsun bu durumdan kurtulmak mümkün. Tedavide, kendi kendine yardım etme yöntemleri ile iştahsızlığınızı giderebilirsiniz. Daha gerçekçi bir imaj geliştirebilir, daha sağlıklı bir denge kazanabilirsiniz.

Anoreksiya türleri nelerdir?

Kısıtlayıcı tür; aşırı bir kilo verme isteğine bağlı olan türdür. Kalori alımını kısıtlamanın yanı sıra şiddetli diyetlerin ardından bunu yetersiz bularak oruç tutmak ve egzersiz yapmak

Anoreksiya belirtilerini ortadan kaldırmak; herhangi bir diyet uygulamaksızın kusarak, müshil ilacı alarak veya ishal olmayı tercih ederek kiloyu dengeleme uğraşıdır.

Anoreksiya yaşıyor musunuz?

 • İnsanlar size olmadığınızı söylemesine rağmen şişman hissediyor musunuz?
 • Kilo almaktan korkuyor musunuz?
 • Yeme alışkanlıklarınızı başkalarından saklıyor musunuz veya alışkanlıklarınız hakkında yalan mı söylüyorsunuz?
 • Arkadaşlarınız ya da aileniz kilo kaybınız, yeme alışkanlıklarınız ya da görünüşünüzden endişe duyuyorlar mı?
 • Kendinizi bunalmış veya daha kötü hissettiğinizde diyet, zorla egzersiz veya kusma davranışınızı tercih ediyor musunuz?
 • Yemek yemediğiniz zamanlar, aşırı egzersiz yaptığınız zamanlar veya kustuğunuz zamanlarda kendinizi daha güçlü ve kontrollü hissediyor musunuz?
 • Kişisel algınızı kilonuz veya vücut boyutunuzdan ibaret mi sayıyorsunuz?

Anoreksiya belirtileri nelerdir?

Anoreksiya ile yaşamak, alışkanlıklarınızı sürekli sakladığınız anlamına gelir. Bu, arkadaşlarınızın ve ailenizin hastalığınızı tespit etmesini zorlaştırır. Herhangi biri fark ettiğinde düzensiz yemeniz ve kaygılarınızı saklamaya çalışabilirsiniz. Fakat anoreksiya ilerledikçe, sana yakın olan insanlar içgüdüsel olarak bir şeylerin yanlış olduğunu düşüneceklerdir.

Yeme davranışı belirtileri

Zayıf olmanıza rağmen diyet yapmak: Çok sınırlı bir diyet uygulamak, sadece biraz düşük kalorili yiyecekler yemek. Karbonhidratlar ve yağlar gibi “kötü” gıdaları kendine yasaklamak.

Kaloriniz, yağ oranınız ve beslenmeniz ile ilgili takıntılı olmak: Besin değerlerini içeren etiketleri okuma, vücudunuzu ölçme ve tartma, bir gıda günlüğü tutma, diyet kitapları okuma.

Yeme hakkında yalan söyleme: Yememek için yemek zamanlarında saklanma, oyun oynama ya da yiyecekleri çaktırmadan atma. Yemekten kalkmak için mazeretler uydurmak (Öğle yemeğini çok yedim veya midem bozuk gibi).

Yiyecekle meşgul olmak – Sürekli olarak yiyecek düşünmek. Başkaları için yemek pişirme, yemek tarifleri toplama, yemek dergileri okuma veya yemek yerken kendine çok az yemek hazırlama. (Bu davranışların amacı düşünceyi bastırmaktır)

Garip veya gizli yemek ritüelleri – Başkalarının yanında ya da halka açık yerlerde yemek yemeyi reddetmek.

Fiziksel görünüş belirtileri

Dramatik kilo kaybı: Herhangi bir tıbbi neden sebep olmaksızın hızlı, ciddi kilo kaybı.

Düşük kiloya rağmen şişmanlık hissetmek – Genelde aşırı kilolu hissedebilir veya karın, kalçalar veya uyluk gibi belirli yerlerde “çok yağlı” hissedebilirsiniz.

Vücut görüntüsünde fiksasyon – Ağırlık, vücut şekli veya giyim ölçülerine takmak. Kilodaki küçük dalgalanmalara karşı sıklıkla tartılmak ve endişeli hissetmek.

Görüntüsünü sert şekilde eleştirmek: Kusurları kontrol etmek için aynanın önünde çok zaman harcamak. Her zaman eleştirilecek bir şeyler bulmak. Asla yeterince ince olmadığını düşünmek

Çok ince olduğunu reddetmek – Düşük vücut ağırlığınızın bir problem olduğunu, bunu gizlemeye çalışırken (tartılmadan önce bol miktarda su içtiğinizde, tulum veya büyük boy kıyafetler giyerek) inkar edebilirsiniz.

Yediklerini dışarı atma belirtileri

Diyet hapları, müshil ilaçlar veya diüretikleri kullanma: Bitkisel iştah bastırıcıları, reçeteli uyarıcıları, ipecac şurubu ve kilo kaybı için diğer ilaçları kötüye kullanma.

Yemekten sonra çıkarmayı çalışmak: Yemeklerden sonra sık sık kaybolmak veya tuvalete gitmek. Kusma seslerini gizlemek için suyu açmak veya gargara ile nane gibi kokan şeyler kullanmak.

Kompulsif Egzersiz – Kalori yakmaya yönelik kendini cezalandırma egzersizi uygulamak. Yaralanmalar, hastalıklar ve kötü hava koşullarında bile egzersiz yapma.

Anoreksiyanın nedenleri nelerdir?

Anoreksiyanın nedenlerine basit cevaplar yoktur. Anoreksiya, birçok sosyal, duygusal ve biyolojik faktörlerin bir kombinasyonundan ortaya çıkan karmaşık bir koşuldur. Kültürümüzün inceltme idealizasyonu güçlü bir rol oynamasına rağmen, aile ortamınız, duygusal zorluklar, düşük benlik saygısı ve geçmişte yaşayabileceğiniz travmatik tecrübeler gibi başka pek çok faktör vardır.
Başlıca risk faktörleri

 • Sıkı diyet
 • Vücut memnuniyetsizliği
 • Kendine güvenmeme
 • Duyguları ifade etme güçlüğü
 • Mükemmelliyetçilik
 • Sorunlu aile ilişkileri
 • Fiziksel veya cinsel taciz öyküsü
 • Aile yeme bozuklukları öyküsü

Anoreksiya’nın etkileri nelerdir?

Anoreksiya nedenleri belirsiz olsa da, fiziksel etkileri açıktır. Vücudunuz normalde çalışması gereken kadar yakıt almadığında, açlık moduna geçer ve enerjiyi korumak için yavaşlar. Esasen, vücudunuz kendisini tüketmeye başlar. Açlık devam ederse ve daha fazla vücut yağı kaybolursa, tıbbi komplikasyonlar ortaya çıkar, bedensel ve zihinsel bedeli ödemek zorunda kalırsınız.

Yardım almak

Anoreksiya için yardım almaya karar vermek kolay bir seçim değildir. Anoreksiyayı, kimliğinizin bir parçası olarak veya arkadaşınız gibi hissetmek genel bir şey değildir.

Anoreksiya’nın üzerinizde böyle güçlü bir tutumu olduğunu ve asla aşamadığınızı düşünebilirsiniz. Ancak değişim zor olsa da, bu mümkündür.

Anoreksiyanın iyileşmesine yönelik adımlar

Öncelikle bir sorununuz olduğunu kabul edin. Şimdiye dek, hayatın daha iyi olacağı fikrine sahiptiniz. Anoreksiyanın iyileşmesinin ilk adımı, acımasız bir incelik peşinde koştuğunuzu itiraf etmenizdir. Bu sizin kontrolünüz dışındadır ve bu rahatsızlık yüzünden acı çekiyorsunuz.

Biriyle konuşun. Anormalleşmenizi uzun zamandan beri gizli tuttuysanız, özellikle neler yaşadığınız hakkında konuşmak zor olabilir. Utangaç, kararsız veya korkmuş olabilirsiniz. Ancak yalnız olmadığınızı anlamak önemlidir. Daha iyi olmaya çalışırken sizi destekleyecek iyi bir dinleyici bulun.

İnsanlardan, yerlerden ve ince olma saplantısını tetikleyen faaliyetlerden uzak durun. Moda ya da fitness dergilerine bakmayı bırakın. Sürekli diyet yapan ve kilo vermekten bahsettiğiniz arkadaşlarınızla daha az zaman harcayın ve anoreksiyayı teşvik eden web sitelerinden uzak durun. P

rofesyonel yardım isteyin. Eğitimli yeme bozukluğu uzmanlarının önerileri ve desteği, sağlığınızı yeniden kazanmanıza, normal yemeyi öğrenmenize ve yiyecek ve vücudunuz hakkında daha sağlıklı tutum geliştirmenize yardımcı olabilir.

Anoreksiya tedavisi nasıldır?

Anoreksiya tedavisinde birinci öncelik ciddi fiziksel sağlık sorunlarını ele almak ve vücudu dengelemektir. Tehlikeli bir şekilde yetersiz beslenmiş iseniz veya daha fazla yaşamaktan rahatsız olmanız durumunda hastaneye yatmanız gerekli olabilir. Daha az kritik bir ağırlığa ulaşana kadar hastanede kalmanız gerekebilir.

ANOREKSİYA İYİLEŞTİRME YÖNTEMİ 1: Anlayın ki bu gerçekten kilonuz veya yedikleriniz ile ilgili değil

Besin ve kilo ile ilgili konular aslında depresyon, yalnızlık, güvensizlik, kusursuz olma baskısı veya kontrolden çıkma hissi gibi şeylerin derin belirtileridir. Diyetle yaşadığınız kilo kaybının tedavisi vardır.

Diyet ile anoreksiya arasındaki fark

Sağlıklı Diyet: Sağlıklı diyet, ağırlığı kontrol etme girişimidir.

Anoreksiya: Yaşamınızı ve duygularınızı kontrol etme girişimidir.

Sağlıklı Diyet: Özgüveniniz ağırlık ve beden imajından başka bir şey üzerine kuruludur.

Anoreksiya: Benlik saygısı, tamamen ne kadar ağırlığınız ve ne kadar ince olduğunuza dayanır.

Sağlıklı Diyet: Kilo kaybınızı, sağlığınızı ve görünümünüzü iyileştirmenin bir yolu olarak görürsünüz.

Anoreksiya: Kilo kaybını, mutluluğa ulaşmanın bir yolu olarak görürsünüz.

Sağlıklı Diyet: Amacınız sağlıklı bir şekilde kilo vermektir.

Anoreksiya: Tek önemli olan şey ince olmaktır, sağlık önemli değildir.

Anoreksiyayı aşmak için, öncelikle hayatınızın bir ihtiyacını karşıladığını anlamanız gerekir. Örneğin, belki hayatınızın birçok yerinde güçsüz hissedersiniz, ancak yediğiniz şeyleri kontrol edebilirsiniz. Gıdaya “hayır” demeniz, en azından kısa bir süre için güçlü ve başarılı hissetmenize neden olabilir. Çoğu insanın sahip olmadığı bir “özel yetenek” hatırlatıcısı olarak açlıkla baş etmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Anoreksiya, kendinizi zor duygulara çekmek için bir yol olabilir. Zamanınızı çoğunu yemek, diyet ve kilo kaybı üzerine düşünmeye harcarken, hayatınızdaki diğer sorunlarla yüzleşmeniz veya karmaşık duygularla uğraşmanız gerekmez.

ANOREKSİYA İYİLEŞTİRME YÖNTEMİ 2: Duygularınızı tolere etmeyi öğrenin

Yeme bozukluğunu yönlendiren, altta yatan sorunları belirlemek iyileşmeye yönelik ilk adımdır. Mesela aşağıdaki sınırlı yiyecek kuralları sizi güvende ve güçlü hissettirebilir. Bu başa çıkma mekanizmasını kullanmadığınızda, iştahsızlığınızdan kaçınmanıza yardımcı olan korku ve çaresizlik duygularıyla karşı karşıya kalacaksınız.

Duygularınızla yeniden bağlantı kurmak son derece rahatsız edici olabilir. Bu yüzden iyileşmenizin ilk aşamasında daha kötü hissedebilirsiniz. Ancak cevap, daha önce dikkatinizi dağıtmak için kullandığınız yıkıcı beslenme alışkanlıklarına dönmek değildir. Olumsuz olanlar da dahil tüm duygularınızı nasıl kabul edeceğinizi ve bunun nasıl hoşunuza gideceğini öğrenmektir.

Zor duygularla baş etmek

Olumsuzluk, rahatsızlık veya diyet isteği ile boğulmuş hissettiğinizde, yaptığınız her şeyi durdurmak için güçlerinizin ne olduğunu araştırın.

Ne hissettiğinizi belirleyin. Suçluluk mu? Utanç mı? Çaresizlik mi? Yalnızlık mı? Endişe mi? Hayal kırıklığı mı? Korku mu? Güvensizlik mi?

Yaşadıklarınızı kabul edin. Kaçınma ve direnme yalnızca olumsuz duyguları daha da güçlendirir. Bunun yerine, kendinizi yargılamaksızın hissettiğiniz şeyleri kabul etmeye çalışın.

Daha derinlere inin. Vücudunuzdaki duyguyu nerede hissediyorsunuz? Kafanızın içinden ne tür düşünceler geçiyor?

Kendinize uzak durun. Sadece duygulardan ibaret biri değilsin. Duygular, gökyüzündeki bulutların hareketi gibi geçicidir. Duygularınız sizin kim olduğunuzu tanımlayamazlar.

Duygularınızı nasıl kabul edeceğinizi ve hoşgörülü olmayı öğrendiğinizde, artık onlar size korkutucu görünmeyecekler. Hala kontrolün elinizde olduğunu ve olumsuz duyguların sadece geçici olduğunu fark edeceksiniz. Onlarla savaşmayı bıraktıktan sonra verdiğiniz önem artar ve nihayetinde hissettiğiniz bu olumsuzluklar çabucak geçer.

ANOREKSİYA İYİLEŞTİRME YÖNTEMİ 3: Zarar veren düşüncelerinize meydan okuyun

Anoreksiyası olan insanlar çoğunlukla mükemmeliyetçi ve aşırı beklentileri olan insanlardır. Onlar söylenenleri yapan köleler gibi, yaptıkları her şeyde mükemmelleşmeye ve başkalarını hoşnut etmeye odaklanmaya çalışırlar. Ancak hepsi bir bütün halinde görünmelerine rağmen içlerinde çaresiz, yetersiz ve değersiz hissederler.

Bu söylediklerimiz size tanıdık geliyorsa, iyi haber şu: Bu duygular gerçekliği yansıtmıyor. Üstesinden gelmeyi öğrenebileceğiniz mantıksız, kendi kendini sabote eden düşünme biçimleri sizi harekete geçirir.

Anoreksiyayı besleyen zayıf düşünceler

Her şeyi veya hiçbir şeyi düşünmek; Bu sert objektif düşünme biçimi yüzünden, mükemmel değilseniz, tamamen başarısız oluyorsunuz. Bu durumda ne kadar zorlasanız da ya siyahı ya da beyazı görürsünüz. Düşüncenizde gri alanlar olmaz.

Duygusal akıl yürütme; Eğer kesin bir şey hissediyorsanız, bu doğru olmalı. “Kendimi şişman hissediyorum” demek “Ben şişmanım” demektir. “Umutsuz hissediyorum” demek sizin için hiçbir şeyin daha iyi olmayacağı anlamına gelir.

Zorunluluklar ve olmazsa olmazlar; Kendinizi sert kurallara tabi tutarsınız (“x kaloriden fazla yemek yememeliyim”, “Sadece A’ları yemeliyim”, “Ben her zaman kontrol altında olmalıyım” vb.). Böyle kurallarınız varsa, bunları uygulamadığınızda kendinizi çok kötü hissedersiniz.

Etiketleme. Kendinizde hatalar ve eksiklikler bulursunuz. “Ben görünümümden memnun değilim” “iğrenç durumdayım” bir “başarısızlık” abidesiyim gibi düşüncelerle uğraşırsınız.

Felaket senaryosu üretme; En kötü durum senaryosunu yaza durursunuz. Örneğin, toparlanmada geri adım atarsanız, hiç iyileşme şansınız olmayacağını düşünürsünüz.

Düşüncelerinizin alt yapısını sorgulayın

Yıkıcı düşünce kalıplarınızı belirledikten sonra, aşağıdaki sorularla onlara meydan okumaya başlayabilirsiniz:

“Bu düşüncenin doğru olduğunun kanıtı ne? Doğru değil?”

“Bu düşüncesi olan bir arkadaşıma ne demeliyim?”

“Duruma veya alternatif bir açıklamaya bakmanın başka bir yolu var mı?”

“Anoreksiyam olmasaydı, bu duruma nasıl bakardım?”

Olumsuz düşüncelerinizi çaprazlamasına incelerseniz, nasıl hızlı bir şekilde üstesinden geldiğinize şaşırabilirsiniz. Bu süreçte daha dengeli bir perspektif geliştirirsiniz.

ANOREKSİYA İYİLEŞTİRME YÖNTEMİ 4: Yiyeceklerle daha sağlıklı bir ilişki geliştirin

Anoreksiya temelde yiyecekler ile ilgili olmasa da, zaman içinde, bırakması zor olabilecek zararlı yeme alışkanlıkları geliştirirsiniz. Yiyecekler ile daha sağlıklı bir ilişki geliştirmek şunları gerektirir:

 • Sağlıklı bir kiloya geri dönme
 • Daha fazla yemeğe başlama
 • Kendiniz ve yeme alışkanlığınız hakkında düşündüklerinizi değiştirme

Katı yeme alışkanlığını bırakmak

Aşağıdaki katı kurallar kontrol altında hissetmenize yardımcı olabilir, ancak bu geçici bir illüzyon gibidir. Gerçek şu ki, bu kurallar sizi kontrol altında tutuyor. Daha iyi olabilmek için, bu kuralları bırakmanız gerekecek. Bu ilk başta korkutucu olacak; ancak her geçen gün daha da kolaylaşacak.

Vücudunuzla tekrar bağlantı kurun. Anoreksiya varsa, vücudun açlık ve doygunluk sinyallerini görmezden gelmeyi öğrenin. Artık onları tanımayabilirsin. Hedef, bu iç işaretlerle tekrar iletişime geçmektir, böylece sadece fizyolojik ihtiyaçlarınıza dayanarak yiyebilirsiniz.

Kendinize tüm gıdaları yemek için izin verin. Bazı yiyecekleri sınırlarınız dışına koymak yerine, istediğiniz her şeyi yiyin, ancak farklı gıdalar yedikten sonra fiziksel olarak nasıl hissettiğinize dikkat edin. İdeal olarak, yediğiniz sizi tatmin edici ve enerjik hissettirmelidir.

Terazinizden kurtulun. Öz-benlik ölçüsü olarak kilonuza odaklanmak yerine, nasıl hissettiğinize odaklanın. Sağlık ve canlılık hedefiniz olsun, terazideki bir sayı değil.

Kaynak: helpguide.org

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı