Köşe Yazıları

Bana Bir Masal Anlat Baba I Masalla Çocuğunuzun Ruhuna Dokunun

“Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kedi resmini bile cetvelle çizerler.” (Cemal SÜREYA)

Masallar çocuklar için en zevkli saatlerdir. Kim sevmez ki masalları… Özellikle çocuklar, masal okumaktan çok dinlemeyi tercih ederler. Bundan daha çok zevk alırlar. Genelde çocuğumuz uyumadan önce ”Babacığım, anneciğim bana masal okur musun?” der…

Ebeveynlerde kendi aralarında paslaşırlar. Masal okumak en çok da babaya yakışır aslında. Neden? Çünkü hayat şartları, yoğun zaman dilimleri bazen babaların çocuklarını ihmal etmesine sebep olur ve baba yoğunluktan bu detayı görmez bile… Oysa prensip haline getirip her gün düzenli olarak çocuğuna 20 – 30 dakikasını masal okumaya ayırsa hem kendisine hem evladına büyük iyilik eder. Böylece her gün çocuğu ile görüşmüş ve kaliteli vakit geçirmiş olmanın hazzını yaşayarak huzur bulur.

Masallar çocuklarımız için eğlenceli olmasının yanı sıra onların gelişimine ciddi katkılar sağlar. Masallar çocukların hayal gücünü kuvvetlendirir, iç dünyasını zenginleştirir, ufkunu genişletir. Sözcük dağarcığını geliştirir ve yeni kavramları öğrenmesini kolaylaştırır. Bununla birlikte masallar sayesinde çocuk neden-sonuç ilişkisini kurar. Ayrıca masallar merak dürtüsünü diri tutmayı sağlar ve üretken olmaya katkıda bulunur. Çocuklara, karşılaştığı sorunlara çözüm yolları bulmayı öğretir… Çocuğun korkularını giderir, onlara güven verir. Kişiliğini olumlu yönde geliştirir. Yavrularımız geleceğe umutla bakar.

Çocuklar hayatlarındaki olumlu olumsuz karakterleri, (iyi ile kötü, çalışkan ile tembel, cömert ile cimri gibi) masallarda da görür. Böylece hayatı daha net anlar. Yaşamına dair alması gereken mesajları somut örneklerle daha iyi idrak eder ve kalıcı hale getirir. Masallarda işlenen nezaket kuralları, edep, hayâ, büyüklere saygı, gibi konular çocukları sosyal dünyaya hazırlar.

Masallardaki kahramanlara duyulan hayranlıktan ötürü çocuk kahramanla özdeşim kurar. Onun üstün özelliklerine, başarılı olmasına hayranlık duyar. Bu yüzden masallarda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi kahramanların gerçeğe yakın özellikler taşıyor olmasıdır. Eğer bir hikâye yahut romandaki kahraman olağanüstü güçlerle ya da tesadüfi olaylarla zaferler elde ediyorsa bu durum gerçekle pek bağlantılı olmamasından dolayı çocuğun kişiliğini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ebeveynler olarak masal, hikâye, roman tercihlerimize dikkat etmeli, çocuklarımızı doğru ve bilinçli yönlendirmeliyiz.

Günümüzde masal türüne olumsuz bakan kimselerde yok değil. Masala eleştirisel bakma sebeplerinin başında çocuğu hayal dünyasına aşırı bir biçimde itmesi, gerçek dünyadan koparması ya da gerçek dünyaya uyumunu zorlaştırması gösteriliyor. Oysa bilinçli seçilen hikâye ve masallar bu endişeyi ortadan kaldırır.

Peki Hangi Yaşta Hangi Masal ve Hikayeler Seçilmeli?

 • 1-2 Yaş Arası: Bu yaş grubu için en ideal kitap türleri bol resimden oluşan hatta hiç yazıların olmadığı büyük figürlerin yer aldığı kitaplardır. Seçtiğiniz kitapları bebeğinize defalarca okuyabilirsiniz. Bundan çok zevk alacak ve hoşlanacaktır. Resimleri bol olan masalı bebeğinize okuduğunda okuduğunuz şeyin resmine dokunun ve bebeğinize gösterin. Böylece takip becerisi de kazanmış olacak ve görsel zekâsına olumlu katkıda bulunacaksınız. Ayrıca kitaptaki resimlere bebeğinizin de dokunmasına teşvik edin ki dokunarak yaşayarak hissetsin. Emin olun bu aktivite onun çok hoşuna gidecektir.
 • 2-4 Yaş Arası: Bu yaş grubu için ideal kitap seçimi resmi bol kelime sayısı az olan cümlelerin yer aldığı kitaplar olmalıdır. Masal ya da hikâyeyi okuduktan sonra özet şeklinde tekrar çocuğunuza anlatırsanız bundan keyif alacaklardır. Bu yaş grubu uzun hikâyelerden sıkılacağı için kısa hikâyelerin seçimi isabetli olacaktır.
 • 4-6 Yaş Arası: Bu yaş grubu kahramanlarla özdeşlik kurmaya başlandığı dönem olduğu için örnek kahramanların olduğu kitapların seçimi çocuğun kişilik gelişimini olumlu etkileyecektir. Bu yaş grubuna okuduğunuz hikâyeleri onlara anlattırmanız, hikâye ile alakalı sorular sormanız çocuğun çok hoşuna gidecektir ve ilgisini çekecektir. Böylece masalı anlayıp anlamadığını da test etmiş olacaksınız.
 • 6-8 Yaş Arası: Bu yaş grubu artık yavaş yavaş okumaya başladığı için onlara özel 20-25 sayfayı geçemeyecek iri puntolarla yazılmış hikâyeler daha cazip olacaktır. Ayrıca hayata dair doğru-yanlış, iyi-kötü karakterlerin yer aldığı kitapların tercih edilmesi ve ebeveynlerin bu hikâyeler hakkında çocuğu ile konuşması çocuğun yaşamı doğru okumasına imkân sağlayacaktır.
 • 8-12: Yaş Arası: Bu yaş grubu öğrencilerin ilgisi artık farklılaşmıştır. Özellikle erkek çocuklar polisiye, macera, keşif kitaplarından hoşlanırken, kızlar ise daha çok duygusal kitaplardan zevk alırlar. Buna göre çocuğumuzun ilgisine uygun kitaplar tercih edilmeli ve üretkenliklerini hayal güçlerini ortaya çıkaran eserler olmasına dikkat edilmelidir.
 • 12 Yaş ve Üstü: Bu yaş grubu daha çok roman kitaplarından hoşlanır. Ayrıca kimileri şiire ilgi duymaya başlar. Kendi çapında denemeleri de olur. Bunun dışında tarihi kitaplar, efsane, macera, fıkra, mizah, karikatür türlerinden zevk alırlar.

ÖNERİLER

 • Çocuğunuzun bilişsel becerilerinin gelişmesi ve neden-sonuç ilişkisini kurarak problem çözme yetisini kazanması için masalı okurken sence sonraki sayfa nasıl olmalı, bu masalın yazarı olsaydın başlığını ne koyardın, sonu nasıl daha farklı bitebilirdi gibi sorular sorun.
 • Çocuğun dikkatini daha iyi yoğunlaştırmak ve anlama yetisini geliştirmek için bir önceki sayfadan sorular sorabilirsiniz. Çocuğun ismi neydi, hangi ülkeye gezmeye gitmişler, arkadaşı neden küsmüş gibi…
 • Çocuğunuzun üretkenliğini arttırmak için resimleri inceleyin ve “Tahmin et bakalım nasıl bir hikâye ile karşılaşacağız, biraz anlatır mısın” gibi yaklaşımlar sergileyin.
 • Çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirmek için masal okuma bittikten sonra hikâyeden en çok etkilendiği sahneyi çizmesini isteyin ve bu resim üzerine konuşun.

Masal saatleri babalar için kaçırılmaması gereken fırsatlardır. Özellikle yoğun iş temposu babaları çocuklarından alıkoyar. Ama her gün düzenli hikâye, masal okuma ve üzerinde düşünüp konuşma aktivitesi çocuğunuza yapacağınız en büyük iyiliklerden olacaktır. Hem kaliteli vakit geçirecek, hem de çocuğunuzun karakter gelişimine olumlu katkılar sağlamanın hazzını yaşayacaksınız… Emin olun en büyük hazzı evladınız yaşayacaktır. Çünkü o saat dilimleri içinde babası sadece ona “AİT” “olacaktır. Bunu sakın unutmayın!

BANA BİR MASAL ANLAT BABA

Bana bir masal baba
İçinde bütün oyunlarım
Kurtla kuzu olsun
Şekerle bal

Baba bir masal anlat bana
İçinde denizle balıklar
Yağmurla kar olsun
Güneşle ay

Anlatırken tut elimi
Uykuya dalıp gitsem bile
Bırakıp gitme sakın beni

Bana bir masal anlat baba
İçinde tüm sevdiklerim
İçinde İstanbul olsun

Söz: Cengiz Onural, Yavuz Turgul

Yazar: Zuhal Güney, Psikolojik Danışman

Gsm: 0530 330 92 33

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim yazarınıza. Yine güzel ve yönlendirici olmuş. Yazılarınızın devamını bekleriz inşallah Zuhal hanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı