İlişki Psikolojisi

Biten Bir İlişkinin Etkisinden Kurtulmanın 6 Yolu

Aşk acı vericidir, çünkü sevinç, mutluluk ve merhameti aynı anda hissetmenize neden olur. Aşk acı vericidir çünkü sizi dönüştürür. Sizde farklı duyguları aynı anda yaşatan ve sizi dönüştüren aşk, aynı zamanda sizi büyütür.

Aslında sizi inciten aşkın kendisi değildir. Gittikçe acıyan ve büyüyen sizin egonuzdur.

Her dönüşüm acı vericidir çünkü eski durum yenisi için geride bırakılıyor. Örneğin, bir ilişki sona erdiğinde, kendinizi incittiğinizde, umutlarınız ve düşleriniz çöker ve bir süre sonra neler olacağını merak ederek kayıp ve yalnız hissedersiniz. Korku ortaya çıkar: bilinmeyen bir boşluk önünüzdedir, zihniniz genellikle olumsuz düşünür.
“Asla başkasını bulamayacağım.”, “Çok yaşlıyım. / Aşırı kiloluyum. / Çirkinim.”, “Yeni bir ilişki için vaktim yok.”
İşte bu duygularla yüzleşmenize ve kalbinizi açık tutmanıza yardımcı olacak altı anahtar var. Bu anahtarlarla istediğiniz ve hak ettiğiniz sevgiye sahip olabilirsiniz.

Okuyunuz: Aşk Çeşitleri Nelerdir?

1- Gerçek Sorunu Anlayın

Asıl sorun zihindir. Korku zihinde yaşar ve zihin, sizin için bilinen ve rahat bir duruma sarılmanızı ister. Egonuz ve zihniniz değişime direnir, çünkü kontrolü kaybetmekten korkar ve bilinmeyenin öngörülemezliğinden dolayı güvensiz hisseder.

Aşk, ego’nun ölümü anlamına gelir, çünkü sevgi kontrol edilemez, sadece kabul edilebilir. Aşk kırılgandır. Bir gün içinizdeyken, ertesi gün rüzgar gibi gitmiş olabilir. Aşk içinizdeyken tadını çıkarabilir ve takdir edebilirsiniz. Aşkın elinizden kayıp gideceğini ve bu problemin aşılabileceğini fark ederseniz, baş etmeniz daha kolay olur.

2- Minnettar olun

Her ne kadar sizi bırakıp gidenlere karşı iyi duygular beslemeseniz de, onlara size bu olgunlaşmayı sağladığı için minnettar olmanız, muazzam bir şekilde yardımcı olacaktır. İlişkiniz sona erdiğinde, eski sevgilinizle paylaştığınız iyi zamanlara, size verdiği enerjiye ve ayırdığı vakte kalpten teşekkür edin. Hayatta olduğunuz için onlara teşekkür edin ve bir sonraki adıma geçerken onlara iyi dilekler dileyin.

Kırık kalbinizi iyileştirecek yegane duygu sevgidir, nefret değil.

3- Kendinizi ailenizle ve sevdiğiniz arkadaşlarınızla çevreleyin.

Boşanmaktan veya yorucu bir ilişkiden daha yeni çıktıysanız, zor zamanlar geçiriyorsanız, çocuğunuz varsa ve bu süreçten zorlu bir şekilde geçiyorsa, aldatılmışsanız, kalbinizi aileniz ve sevdiğiniz arkadaşlarınızla doldurun. Kendinizi insanlardan soyutlayarak, etkinliklerden ve sosyal yaşamdan uzak tutarak iyileştiremezsiniz.

Hayat her zaman adil görünmez, ancak AŞK her zaman orada ve bulmanız için sizi bekliyor.

Sadece onu almaya açık olmalısınız. Hiçbir şeyleri olmayan ya da iyi niyetinizi istemeyen kişilerin desteğini beklememeye dikkat edin. Onlardan kaçının ve sizi sevdiğini bildiğiniz insanlara odaklanın. Eğer aileniz ve arkadaşlarınız kendi hayatlarıyla aşırı şekilde meşgul iseler; destek için profesyonel bir danışman uygun olabilir.

4- Durumunuzun Sorumluluğunu Alın

Bilincinizi kendinize getirin, kendinizi yargılamamaya özen gösterin ya da kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Kızgınlık, acı ve ıstırap çekme ile sevgi, barış ve sevinç arasında bir tercihiniz var. Her şey durumun yorumlanmasına bağlı: kendinizi bir kurban olarak algılıyor musunuz? Veya durumu kabul edebilir misiniz?
Durumunuzu algılama biçiminiz işleri daha zor hale getirebilir. O hayatınızdan çıktıktan sonra, hayatınızın bir anlamını kalmadığını düşünmek, kendi kendinize haksızlık etmek olacaktır. Siz, birisinin hayatına bağlanmaktan daha fazla şey ifade etmektesiniz.

5- Zihninizi izleyin

Zihin için, aşk tehlikeli bir yoldur. Zihin, sevgiden kaçınmanızı önerir ancak bu tehlikeli bir şeydir; çünkü sevgi hayatımızın merkezidir. Aşksız bir hayat kuruyan bir hayattır.

Aşkın acısı yüzünden milyonlarca insan sevgisiz bir hayat yaşar, çürümüş bir tohum gibi asla çiçek açmazlar. Oysa ki okyanusa akan bir ırmak gibi enerjiyi sürekli aktif tutmanız gerekiyor. Bunun için zihninizi izlemeniz ve size önerdiği şeyleri süzgeçten geçirip öyle uygulamanız gerekir.

6- Her zaman aşkı seçin

Her zaman aşk seçin; çünkü acı olsa bile aşık olmak acınacak bir durum değildir. Aşık olduğunuzda yüksek bir bilinç seviyesine götürülürsünüz. Zihninizin emrettiği şeyi yapar ve açık olmaktan kaçarsanız, yine acı çekersiniz ancak bu acı verimsiz bir acı olur. Öğretici olmaz. Hayatınız her zaman sıkıcı olur ve aşktan yoksun olmak sinir bozucu hale gelir. Sevgiden korkmak, büyüyen aşk acılarından korkmak, karanlık bir hayatta kalmak demektir.
Yaşadığınız dönüşüm zihin kontrolünden kalbin hassasiyetine kadar uzanır. Ve acı derin olabilir. Ancak acı çekmeden olgunlaşamazsınız. Nasıl ki altını saflaştırmak için ateşten geçirmek gerekiyor ve nasıl ki altın ateşten geçirmeyle daha kıymetli hale geliyor; o halde ateşten geçmekten korkmayacaksınız.

Aşk ateştir

Cesaretli olun ve sevginizi yaşamaktan korkmayın. Sevgiye güvenin ve kalbinizde yaşayın. Aşk sizi baştan itibaren kalbe götürür ve ateşin içinden geçerken sizi besler, rahatlatır ve iyileştirir.

Aşkla ego düşer ve ruh ortaya çıkar. Aşk, ruh için yemektir.

Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “Bu acı büyümem için mi?” “Benim kalp kırıklığım daha fazla sevgi vermek ve almak için mi?” Kalbin her açıldığında, evet acı vericidir, ancak kalp genişliyor ve derinleşiyor demektir. Bu ağrı verimlidir aslında.

Her tecrübeden bir şeyler öğrenin, egonuzu yenin, sevgiyi seçin. Karanlık geceden geçin, güzel bir gündoğumu yakalayın. Unutmayın, güneşin gelişimi karanlık gecenin rahminde. Sadece karanlık gecelerden sonra sabah gelir.

60 Saniye Meditasyonu

Faydaları

Bu güçlü fakat basit teknik; kalbinizdeki sevgiyi büyütür ve size daha fazla sevgi yükler.

Uygulama

Gözlerinizi kapatın ve kalbinizin farkına varın. Elinizi kalbinize yerleştirmeniz yardımcı olabilir. Size daha önce sevdiğini hissettiren birinin, bulunmaktan zevk aldığınız bir mekanın veya etkinliğin anısını canlandırın. Kalbinizi bu anıyla doldurmanın mutluluğunu hissedin.

Her ne zaman kalbinizden uzaklaştığınızı düşünürseniz bu tekniği uygulayın.

Kaynak: huffingtonpost.com

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Oyun oynayarak aklımı başka şeylere vererek kafamdan çıkarmaya uğraşırım genelde bilgisayar oyunları baya bir etkili unutma konusunda :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı