Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Boşanma Trenine Bindiysen Uğrayabileceğin 6 İstasyon

Boşanma Trenine Bindiysen Uğrayabileceğin 6 İstasyon

Boşanma, herkes tarafından farklı şekilde algılanabilecek ve farklı anlamlar yüklenebilecek bir deneyimdir sevgili okur. Boşananların bazıları, büyük bir kayıp duygusu yaşarken, bazıları yeniden özgürlüğüne kavuşma hissini deneyimleyebilmektedir. Dolayısıyla, tüm insani deneyimlerde geçeli olan, kişiye özgülük boşanmada da söz konusudur.

Boşanma süreci ve bu süreçte yaşananlar her ne kadar kişiye özgü olsa da, psikoloji literatüründe yapılan çalışmalar, boşanan insanların benzer süreçlerden geçtiğini bize göstermektedir. Buna dönük bir yaklaşıma göre, boşanan kişiler birbiri ile paralel olarak gerçekleşebilen 6 süreçten geçiyorlar. Söz konusu yaklaşım, bu süreçleri “istasyon” metaforuyla tasvir ediyor. Ben de durumu sana daha kolay ifade edebilmek için, yazının başlığını şu şekilde koymayı uygun gördüm: Boşanma trenine binenlerin uğrayacağı 6 istasyon. Yani sevgili okur, sen de boşandıysan bu süreçlerden geçmiş olabilirsin, ya da boşanmayı düşünüyorsan bu süreçlerden muhtemelen geçeceksin demektir.

1. Boşanmanın duygusal istasyonu: Bu istasyon, evliliğin çözülme sürecini ifade eder. Bu istasyonda kendinizi ilişkinizden ve eşinizden uzak hissetmeye başlarsınız. Süreç ilerledikçe evlenmiş olmanın pişmanlığı, boşanmış halinizin hayali zihninizi meşgul edebilir. Evliliğinizi devam ettiriyor olmanız, ondan beklediğiniz doyumu elde ettiğiniz anlamına gelmez.

2. Boşanmanın hukuki istasyonu: Hukuk istasyonu, boşanmanın hukuken gerçekleştiği noktadır. Bu istasyonu geçtiyseniz, artık resmen karı-koca değilsinizdir.

3. Boşanmanın ekonomik istasyonu: Evli iseniz, ekonomik bir ortaklığın da taraflarından birisiniz demektir. Boşanmanın ekonomik istasyonu, bu ortaklığın bozulma noktasıdır.

4. Boşanmanın ebeveynlik istasyonu: Evli ve çocuklu iseniz siz anne-baba ikilisinin parçalarından birisiniz. Ancak boşanma demek, bu ikilinin de bölünmesi demektir. Siz artık “anne” veya “baba” olarak devem edeceksiniz hayatınıza, ancak “anne-baba”nın bir parçası değilsinizdir.

5. Boşanmanın toplumsal istasyonu: Boşanma, sizin toplumsal düzeninizin de değişeceği anlamına gelir. Artık eski eşinizle kurduğunuz veya geliştirdiğiniz arkadaşlık ve sosyal ilişkilerinizi yeniden düzenlemeniz gerekecek. Belki bazı ilişkilerinizi tamamen koparmanız gerekecek. Daha düne kadar sık sık ev oturmanıza gittiğiniz arkadaşlarınız artık sizi davet etmeyecek belki de. Aynı zamanda siz yeni bir etikete sahip olacaksınız: “dul”.

6. Boşanmanın ruhsal istasyonu: Boşanmanın en çok zorlanılan istasyonlardan birisi, ruhsal istasyondur. Artık evli olmadığınız gerçeğini her açıdan kabul ettiğiniz istasyondur bu. Artık “evli” değil, “anne-baba” ikilisinin bir parçası değil, “dul” ve, “anne” veya “baba”sınızdır. Artık eşi tarafından “sevilen”, “beğenilen”, “umursanan” vb. kişi değilsiniz. Yeni duruma adapte olmanız çok zor olabilir ve zaman alabilir. Bu istasyonda depresyon, deneyimleyeceğiniz yaşantılardan biri olabilir. Ancak, gerekli her acıyı uygun şekilde deneyimleyebilirseniz, içsel bir büyüme fırsatı da sizi bekliyor olacaktır.

Önerilen Yazı: Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Muhakkak ki her boşanma, boşanan kişiye özgüdür. Yukarıda sayılan istasyonların her biri herkes için farklı deneyimler barındırabilir.
Umarım, gelişmek ve olgunlaşmak için, boşanmadan daha keyifli süreçlerden geçersin sevgili okur. Muhabbetle.

Yazar: Psikolojik Danışman Yusuf BAYALAN

Hakkında: Yusuf BAYALAN

Psikolojik Danışman ve Evlilik Danışmanı. İstanbul, Bakırköy ve Beylikdüzü'nde yüz yüze terapi hizmeti sunuyor; aynı zamanda online terapi hizmeti sunuyor. Yetişkinlerle çalışıyor.

Bu da var!

Çocuk Bizim İçin Vakit mi Nakit mi?

Çocuk bizim için vakit, emek harcanması gereken bir değer mi, yoksa para karşılığında birisinin ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir