Genel

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

İnsanlar toplumda hal ve hareketleri ile yer edinmektedir. Bazı davranışlar görüntü veya ses nedeni ile karşımızdaki insanları tiksindirebilmektedir. Bu davranış türlerinden biri de  tırnak yeme alışkanlığıdır. Tırnak yeme tıpta hastalık olarak nitelendirilmektedir. Bu hastalık psikolojik bir rahatsızlık olmakla birlikte  psikoloji alanında “onikofaji” olarak bilinmektedir.

Kemirilen, ısırılarak kopartılan tırnakların görüntüsü kişiyi bile kendinden soğutur. Kişi sürekli ellerini saklar. Görüntüsü ile eller başkalarını irkiltir ve tiksindirir. Sorun sadece görüntü ile bitmemektedir. Daha da önemlisi bu davranış sindirim sistemi dahil, bünyede birçok hastalığa davet çıkartır. Tırnak yeme ile tırnak arasında bulunan bütün bakteriler ağız yoluyla bedene taşınır. Böylece enfeksiyonla beraber hastalıklar kaçınılmaz hale gelir.

Çocuklarda Tırnak Yemenin Psikolojik Nedenleri !

Tırnak yeme çocuklarda derinde yatan; endişe, korku, paranoya gibi psikolojik bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Bunların en hafifi “düşünme alışkanlığının refleksi” olarak tırnak yemedir.

Tırnak Yemeye Yol Açan Diğer Nedenler;

 • Korku ve kaygı durumları,
 • Öfke, şiddet ve saldırganlık,
 • Kendine güvensizlik,
 • Aile içi sorunlar ve çatışmalar,
 • Aşırı baskılı ve kontrolcü aile ortamı,
 • Kıskançlık duyguları,
 • İlgi ve sevgi eksikliği gibi hemen her tür olumsuz duygu durumlarında çocuğun tırnak yediği görülmektedir.

Sürekli eleştirilen, ilgisiz ve sevgisiz bir ortamda büyüyen çocuk yaşadığı gerginliği tırnak yiyerek ortaya koyabilir. Tırnak yeme davranışı kesinlikle bir davranış bozukluğudur ve mutlaka sebepleri bulunarak tedavi yolları araştırılmalıdır. Özellikle çocuklarda davranış bozuklukları olarak tanımlayacağımız bazı davranışlar görmek mümkündür.

 • Altını ıslatmak,
 • Fobiler,
 • Kaygı bozuklukları,
 • Saldırganlık,
 • İçe kapanıklık,
 • Tırnak yeme,

gibi davranış bozuklukları içinde hepsi önemlidir ancak özellikle ‘tırnak yeme’ davranışı çocuklarda neredeyse en sık görülen bozukluktur.

Tırnak yeme, çocukluk yıllarında başlar, çok ileri yaşlara kadar devam eder. Mücadele mutlak “iradî güç” ister. Tırnak kemirenler, sigara tiryakilerinden, alkoliklerden beter alışkanlık sahibidirler.

Tırnak Yeme Davranışı Ve Dönemler !

Tırnak yeme davranışı genellikle 3 ya da 4 yaş civarı görülür. Daha küçük çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durum değildir. Tırnak yiyen çocuğun bu davranışının ardında güvensizlik duygusunun yattığı düşünülmelidir. Aşırı baskı görerek büyüyen çocuklarda ve özgüven sorunu yaşayan çocuklarda sıklıkla görülür. Aynı şekilde sürekli eleştirilen, ilgisiz ve sevgisiz bir ortamda büyüyen çocuk yaşadığı gerginliği tırnak yiyerek ortaya koyar.

Genellikle çocukların yarısında görülen bir bozukluk olduğu bilinmelidir. Üstelik bazı durumlarda ortada hiçbir neden yokken sadece modelleme yoluyla da çocuğun tırnak yemeye başladığı görülmektedir. Ailesinde ya da yakın çevresinde tırnak yiyen birisini gören çocuk bu davranışı taklit etme yoluna gidebilir. Tırnak yeme konusunda yapılabilecek en doğru şey özellikle küçük yaşlarda bu davranışı görmezden gelmektir. Diğer bütün sorunlarda olduğu gibi davranışa yol açan nedenler saptanmalı ve çözüm buna göre oluşturulmalıdır.

Anne  Ve Babalara Öneriler !

Öncelikle çocuğunuzla ilgili neyi doğru neyi yanlış yapıyorsunuz bunu gözden geçirin. Kendinizi sorgulayın bu sorunun cevabını mutlaka bulacaksınız. Bu sorunu çözümlemeye giden yolda öncelikle bu kaygıyı azaltmak gerektiği, ilgi ve sevgi açlığının doyurulmasının şart olduğu bilinmelidir. Üstelik olay kesin olarak bir alışkanlık haline gelmişse çözüm her zaman zorlayıcı olur. Sürekli uyarmak kızmak bağırmak kesinlikle çözüm olmamakla birlikte çocuğunuzun üzerindeki kaygıyı ve baskıyı artırır ve sizden uzaklaşmasını sağlar. Bu tür yanlış çözümlemelerde davranışa yansıyarak tekrarlanma ve perçinlenme olasılığını yükseltir. Bu tip bir davranış bozukluğunda mutlaka bir psikolog desteği almak çok yararlı olur. Aile içindeki çatışmaları önlemesi ve kişilere bir yol haritası vermesi bakımından da son derece olumlu katkıları olacağı bilinmelidir.

Değişime anne ve baba olarak önce kendinizden başlayın. Çocuğunuzun üstündeki baskınızı, ruhsal şiddetinizi azaltarak yerine daha sevgi dolu davranışlar koyun. Ona sarılın, sevdiğinizi dile getirin, neyi doğru neyi yanlış yaptığını kızarak şiddet göstererek değil de daha olumlu yaklaşımlarla öğretin. Empatiyi öğretin mesela. Örneğin ;

 • Şimdi sen anne ol ben de senin  çocuğun bu yanlış hareketini şimdi ben yapacağım ve nasıl göründüğümü seyret.
 • Dışarıdan nasıl durduğunu gördün mü? Sana annem olarak ne hissettirdiğimi görüyor musun?

 İşte çocuğumuzun yanlış bir hareketi sonucunda ona doğruyu empati kurarak bu şekilde aktarabiliriz. Bir çocuğa öğretilen şeyler şiddetle, bağırmakla, zorla asla olmaz. Sevgiyle davranışla empatiyle en iyi sonuçları alabiliriz.

Sonuç olarak tırnak yeme davranışı için yapılması gereken, yanlış davranışın ve alışkanlığın değiştirilerek yerine yeni ve sağlıklı olan davranışı yerleştirmektir. Buna ‘davranış biçimlendirme’ diyoruz ve bu biçimlendirme işi profesyonel destek alınmadan el yordamıyla yapılacak bir iş değildir. Dolayısıyla bir uzman desteğiyle ve kararlı, ilgili, olumlu yaklaşımlarla sorunun çözümü mümkündür. Bütün mesele, sorunları çok ileri yaşlara varmadan çözümleyebilmektir.

Saygı ve Sevgilerimle…

Psikolog Müjde Dilan TURGUT

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı