Köşe Yazıları

Çocuklarımızı Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabiliriz?

Anne olduktan sonra dünyaya dair tehdit algısı da değişiyor insanın. Çocuğunu o zamana kadar aklına gelmemiş tehlikelerden koruman gerektiğinin farkına varıyorsun. Mesela cinsel istismardan. Anne-baba olarak var olduğumuz müddetçe çocuklarımızı bir şeylerden korumaya çalışabiliriz; ama asıl olan çocukları kendilerini koruyacak donanıma getirebilmek. Ne yazık ki Türkiye’de her 5 kız çocuktan 2’si, her 10 erkek çocuktan 3’ü cinsel istismara maruz kalıyor.

Tavsiye Bağlantı: İstismar Nedir?

Peki Çocukları Cinsel istismardan Nasıl Koruyabiliriz?

  • Yakın Çevre: İstismarcıların %80’i çocuğun yakın çevresindedir. %20’si çocuğun tanımadığı, etkileşimde bulunmadığı kişilerdir. Çocuklar genelde cinsel istismar konusunda yalan söylemezler. Bu konuda yalan söyleme nadirdir ve bir uzman görüşünde anlaşılabilir. Bu yüzden çocuğa güvenmek ve inanmak çok önemlidir. Cinsel istismar hemen her ailede rastlanmaktadır. Parklar, tuvaletler, karanlık sokaklar vb. en çok korkulan yerler olsa da cinsel istismar genelde evde, okulda veya çocuğun çevresinde rastlanılmaktadır.
  • Çocuğunuza iç çamaşırı kuralını öğretin: Çocuklarınıza vücutlarının kendilerine ait olduğunu ve hiç kimsenin, kendi izinleri olmadan vücutlarına dokunmayacaklarını öğretin.

Kural: Başkaları çocukların iç çamaşırları ve çamaşırının iç kısmındaki bedenlerine dokunamazlar. Çocuklar da aynı şekilde başkalarının bu yerlerine dokunamazlar.

İstisna durum: Doktorlar, anne baba yada bakıcılar vb. gerekli durumlarda istisnadır. Yine de en ufak bir rahatsızlık hissettiklerinde “HAYIR” demeleri gerektiğini çocuğunuza açıklamalı ve gerektiğinde “HAYIR” demeye teşvik etmelisiniz.

  • Çocuğunuza iyi ve kötü dokunmaları anlatın: İyi dokunmalar kişinin sevildiğini önemsendiğini hissettirir. Kötü dokunmalar ise, kişide öfke, nefret, suçluluk duygusu hissettirir. Çocuğunuza böyle durumlarda bağırmasını, yardım istemesi gerektiğinden söz edinin.
  • Cinsel Eğitim verin yada almasını sağlayın: Çoğu istismarların sebebi cinsel bilgilerin eksikliğinden oluşuyor. Çocuklar istismara uğradığı zaman kişinin ne yaptığı anlayamadığı için sesini çıkarmıyor. O yüzden her çocuğa cinsel eğitim vermesi gerekir.
  • Cinsel bilgiler veren kitaplar çocuğunuzla birlikte okuyun: Cinsel içeren kitaplar alıp çocuğunuzla beraber okuyun ve çocuğunuzu anlatın.
  • Sır saklama yada saklamamayı anlatın: İstismara uğrayan çocukların çoğu istismarın bir sır olarak düşünüp yada korktukları için açıklamıyorlar. Çocuğunuza neyi saklamaları neyi saklamamaları gerektiğini öğretin. Çocukların kendilerini anlatmalarına izin verin, rahatsız oldukları durumları anlatmasını izin verin, ne olursa olsun onların yanında olduklarını hissettirin.

Çocuklarınız için kimin ne dediğini umursamamaya çalışın, ayıptır, yanlış diyip çocuklarınıza başkalarına emanet etmemeye çalışın. Başkalarının ya da aileden birinin çocuklarınızı rahatsız edecek şekilde dokunmasına izin vermemeye çalışın. Bu şekilde istismara mağdur kalma riskleri daha azalır.

psikolojik danışman
psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı