Köşe Yazıları

Çocuklarımızla Kurduğumuz İlk İletişim Nasıl Olmalı

Elinde ki oyuncak gürültülü bir şekilde yere düştüğünde annesi öyle kocaman bir çığlık atmıştı ki oyuncağı düşürürsem annem kızar diye düşünmüştü çocuk.

Yolda yürürken oyun oynadığı için takılıp düştüğün de babasının dikkatli olsana komutu o kadar sertti ki düşmenin korkulması gereken bir şey olduğunu öğrendi…

Çocuklarımızla kurduğumuz ilk iletişim onların bütün bir hayatını belirliyor. Onları dinlemek, duymak, anlamak ve onlara anlattıklarımız.
Çocuğumuzu öpüş şeklimizden, ona dokunmamıza, giydiğimiz kıyafetten, ses tonumuza kadar her bir unsur iletişimimizin önemli bir parçası. Anne rahmine düştüğü andan itibaren sevildiğini hisseden bir çocukla, istenmediğini bilen bir çocuğun ruh sağlığı birbirinden farklı gelişiyor. Yani daha hamile kaldığınız anda onunla iletişiminiz başlıyor. Bu dönemden itibaren konuşmalarınıza, hareketlerinize ve ilişkinizde ki iletişime de önem vermek ve özen göstermek zorundasınız

Başkaları ile yaptığınız kavgalar, tartışmalar, dış ortamın stresi özellikle de anne baba arasında ki iletişimde yaşanan aksaklıklar ve kopukluklar bebeğe yansıyor.

Doğumun şeklinin bile bebeğin hayatında nasıl bir etki bırakacağı konusunda uzmanlar çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Pek çok uzman normal doğumun bebeğe zorlu bir yolculuğun ardından kavuşulan ferahı öğrettiğini bu nedenle de normal doğumla dünyaya gelen çocukların zorluklara daha fazla dayanıklı oldukları tezini savunmaya devam ediyor.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra da ona dokunma şekliniz, sesinizin tonu, anne sütü alması, babayla geçirdiği vakit, onu öptüğünüz noktalar, uyuttuğunuz ortam, kokunuz, onda ki kişiliğin şekillenmesine büyük rol oynuyor.
Çocuğunuza günaydın demeniz, daha bebekken bile odasına girerken kapıyı hafifçe tıklatmanız, mahrem yerlerine dokunmadan sevmeniz, altını değiştirirken, tuvalet ihtiyacını gidermesine destek olurken mahremiyetine özenli olmanız, erkek ya da kız olmasına bakmaksızın mahremi öğretmeniz, kötü söz ve davranışlarda cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ikaz etmeniz, ona değer verdiğinizi gösteren cümleler kurmanız çok önemli.

psikolojik danışman

Sizin tüm korku ve kaygılarınız beden dilinize de yansır ve konuşmasanız da bu çocuğunuz tarafından algılanır. Çocuğunuza yanlış ve doğruyu davranışlarınızla öğretebilirsiniz. Kendiniz yanlış eylemde iseniz çocuğa istediğiniz kadar doğrusunu anlatın o da yanlış eylemde olacaktır.

Çocuğunuzun anne-babası olmanız ise çok daha önemlidir. Anne babadan çocuğa arkadaş olmaz ancak iyi bir destekçi ve sırdaş yaratabilirsiniz.
Çocuğunuz size her ne olursa olsun güvenebileceğini öğrenmek zorundadır.
Çocuğunuz yolda yürürken düştü ve ona bu sakarlığı için kızdınız, çocuğunuz başka bir düşmesinde sizinle bunu paylaşabilir mi?

Çocuğunuz evde bir bardak kırdı ve siz ona ya elin kesilseydi ya sana şu olsaydı, bu olsaydı diye bir ton fırça kaydınız kalbi kırıldığında size anlatabilir mi?
Derslerinde başarısız oldu ve siz başkalarının yanında onu eleştirdiniz. Başka başarısızlıklarını duymanıza izin verir mi ya da kendisi kabullenebilir mi?
Çocuğunuza her istediğini almak, para vermek, kolejlerde okutmak belki önemlidir ama daha da önemlisi ona her ne olursa olsun güvendiğinizi, onun yanında olacağınızı göstermektir. Çocuğunuzun hatasını, günahını, sevabını konuşabiliyor ve çözüm üretebiliyorsanız o zaman onun ardında dağ gibi durursunuz ve o, bu dağa yaslanarak hayata güvenle bakabilir.

Şayet çocuğunuza bu güveni verebilirseniz bir gün çocuğunuzun başına kötü bir olay geldiğinde bu her ne olursa olsun, kapısını çalacağı ilk insan, anlatacağı ve yardım isteyeceği ilk insan siz olursunuz. Çocuğunuzun arkadaşı değil ona inanan, güvenen, saygı duyan anne babası olun.

Unutmayın sorunlu çocuk yoktur, sorunlu ebeveyn davranışı vardır.

Yazar: Esra Bozdemir KAYGUSUZ

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı