Güncel Haberler

Kanser Olma İhtimali Depresyonla Artıyor

Günümüzün en çok şikayet edilen sağlık problemlerinden biri olan depresyon ile ilgili İngiltere genelinde yapılan bir araştırmanın sonucu depresyonun tehlikeli bir yönü ortaya çıkmış oldu. Araştırmaya göre sürekli depresyon problemi yaşayan ve buna anksiyete adı verilen kaygı bozuklukları eşlik eden hastaların ölüm riski, belirli kanser türlerinden daha yüksek çıktı.  Kendinde psikolojik problem hisseden 160 bin yetişkin ile ilgili patolojik kayıtları inceleyen uzmanlar, depresyonun pankreas, prostat ve bağırsak kanser türlerinden daha fazla ölüm riski barındırdığını belirtti.

Yutak borusu kanseri ve lösemi vakalarıyla ilgili BMJ isimli tıp dergisinde açıklanan sonuçlar, depresyonun bu kanser türlerinden de risk olarak daha yüksekte olduğunu ortaya koyuyor.

Tüm bunların yanı sıra istatistiki veriler incelendiğinde depresyon ile kanser arasında anlamlı bir neden-sonuç ilişkisinin olmadığı da açık bir şekilde belirtildi. Yani araştırma bize, kişinin psikolojik halinin kanser oluşturmayacağı yönünde fikir veriyor.

Tam tersi olarak düşünüldüğünde ise kanser hastalarının depresyona yatkınlığının ise yüksek olabileceği görülüyor. Araştırmanın özel amacı; insanın psikolojik sağlığı ile fiziksel sağlığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak. Bu incelemelerin sonucunda psikolojik hal ile fiziksel sağlık arasında ciddi etkileşimlerin olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırmadan önce yapılan başka bir deneysel araştırma anksiyete ve depresyonun felç ve kalp hastalıkları ihtimalini tetikleyebileceğini söylemişti. Bu spesifik inceleme genele uyarlanamadı, yani genel ruh sağlığı ile kanser olma arasında ilişki yok.

Toplam 160 binden daha fazla 16 yaşından büyük kişi bu araştırmanın denek grubunu oluşturdu. 16 farklı çalışmanın sonucunda biriken 10 yıllık veriler, 160 binden fazla deneğin sadece 4.300 kadarının kanserden öldüğünü gösterdi. Bu iki done arasında anlamlı bir ilişki için yeterli istatistik değil.

Denek grubunda incelenen kişilerin yaşam stilleri, psikolojik problem yaşama seviyeleri ve kansere yakalanma seviyeleri dikkate alındı. Strese katsayısı yüksek olan bireylerin hormonal düzeyde etkilenip etkilenmedikleri incelendi.

Depresyon ile kanser arasında dolaylı yoldan ilişki kurulabilir

Bilindiği gibi depresyonun, insanın DNA onarım sistemini engelleyebilecek kadar hormonal düzensizlik yarattığı ortaya çıkmıştı.

Depresyon belki direkt olarak kansere neden olmuyor ama yol açtığı obezite, içki ve sigara alışkanlığı gibi faktörler kanserin ciddi etkenleri olarak tıp çevrelerince sayılıyor.

Araştırma sonucuna göre depresyonu olanların;

Bağırsak kanserine yakalanma riski iki kat fazla,

Yutak borusu ve pankreas kanserine yakalanma riskleri ise iki kattan da fazla,

Lösemi riski ise ilk iki gruptan daha yüksek.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar depresyon ile kanser arasındaki ilişkiyi net bir şekilde açıklayamasa da, boylamsal incelemeler devam edecek.

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı