Ana Sayfa / Genel / Depresyondan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Depresyondan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

“Depresyondan kurtulmanın yolları” ifadesi, depresif bir kişiye, son derece imkansız bir şeyi çağrıştırabilir. Ancak, psikolojik yardım alanında çalışan, psikolog, psikiyatrist gibi uzmanlar, depresyondan kurtulmanın mümkün olduğunu biliyorlar. Aşağıda okuyacaklarınız, depresyondan kurtulmanın yollarına dair, temel işaretleri içeriyor.

Katie McGarry’nin “Var olduğunu bildiğim canlı renkler ve tonlar yerine dünyayı siyah beyaz gördüm.” cümlesi, depresyon hastası olanların tam olarak ne hissettiğinin özeti gibidir.

Bir zamanlar eğlenceli bir yolculuk gibi görünen hayatın, aniden durması, sessiz bir katil gibi burnunuzun dibine yaklaşması, farkında olmadan girdabın içine çekilmeniz…

Günlerinizin umutsuz geçmesi, benlik duygunuzun zayıflaması, birden ölecekmiş gibi hissetmeniz ve birilerinin tüm enerjinizi emdiğini zannetmeniz…

Bunları yaşıyorsanız depresyonunuz var demektir ve bu tabi ki dünyanın sonu değildir. Binlerce insan hayatında bir kez dahi olsa bu dönemden geçer. O yüzden yalnız olduğunuzu ve depresyona yakalanan ilk ve tek insan olduğunuzu zannetmeyin.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları

İşte size depresyonu yenmeniz için uygulayabileceğiniz birkaç önemli adım:

 • Sana en iyi yardım edebilecek kişi yine sensin

Depresyondan kurtulmanın yolları diye bir bakış açısından bahsedebilmemiz için, öncelikle, her şeye rağmen, kendi gücünüzü devreye sokmalısınız.

Kendinizi tam anlamıyla bir bütün olarak hissetmeniz, yaşadığınız kasvetten kurtulmanın anahtarıdır. Sahip olduğunuz yaşam mücadelesinden etkilenmemek, bir buz adam gibi yaşamak imkansız. Ancak yaşam ne kadar zor olursa olsun, bunu kaldırabilecek bir yapınız olduğunu unutmayın. Kendinizi perişan halde görmek yerine; bazı şeyleri kontrol edebileceğinizi düşünmek daha sağlıklıdır. Durumunuz ne olursa olsun kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz ve yaşadıklarınızın net bir resmini görmeniz gerekli. Sıkıntıya neden olan düşünceleri görmeniz önemli.

Depresyonda seni normale döndürdüğünü düşündüğünüz insana bağımlı olmayın; çünkü o (bir arkadaş, veya sevgili) hayatınızdan çıkıp giderse yaşayacaklarınız daha iyi olmayacaktır. Depresyondan iken çevrenizdeki insanlar sizinle olan problemlerini çözmekte zorlanırlar, sizinle iletişim kuramazlar. Böyle durumlarda, aileniz veya arkadaşlarınız olsun; sizi sevmedikleri anlamını çıkarmayın. Siz açılmadığınız, kendinizi ve hislerinizi sakladığınız için onları kendinizden uzak tutuyorsunuzdur. Bu yüzden tüm sağlıksız düşünceleri bir kenara atın. Böylece iyileşmenin ilk adımının kendiniz olduğunu göreceksiniz.

 • Küçük günlük hedefler ile başlayın

Her gün için küçük hedefler koyarak başlayın. Her şeyin yeni bir gün içinde daha iyi olacağını umun. Bu işlem yavaş ama istikrarlı olmalı. Günü geçirmek için bir şeyler yapın. Başlangıç olarak uyanmak, yemek yemek, dinlenmek, uyumak ya da uyanmak gibi her türlü basit işleri yapmak için uygun bir zaman belirleyin. Kararlı olun. Buna alıştığınız zaman, planınıza ekstra faaliyetler ekleyin. Egzersiz, yazma, okuma, boyama veya ilgi duyduğunuz diğer hareketler için farklı zamanlar ayırın. Bunları belirlediğiniz anda hiçbir şeyin imkânsız olmadığı daha açık görünecektir.

 • Bir psikiyatriste danışın

Depresyonun size ait bir zayıflık olmadığını, bir hastalık olduğunu unutmayın. Tıpkı grip ve ateşiniz olduğunda bir doktora giderken olduğu gibi, sizi tedavi edebilecek birisine danışmalısınız. Dolayısıyla psikiyatrik destek bazen, depresyondan kurtulmanın yolları arasında ilk sırada değerlendirilmelidir.

Eğer rahatsız edici his sizi ağır bir şekilde işgal etmeye başlamışsa, işinizden ve ailenizden koparılmış halde bırakıyorsa bir psikiyatriste danışın. Utanılacak bir şey yok, depresyon dünya çapında milyonlarca insanın hikâyesidir. İç gücünüzü kazanmanıza yardımcı olmak için, sıkıntıyla baş edebilmek için, danışmanlık oturumları ve klinik tedavi yöntemleri gerekirse uygun ilaçlarla depresyonla mücadele ederek size mükemmel bir rehberlik yapacaktır. Bununla, önceki noktada bahsedilen rutin planı kolayca hayata geçireceksiniz.

 • Sağlıklı beslenin

Her zaman değil ama bazen vücudunuzun biyolojik durumu, depresyonun tetiklenmesinden sorumludur. Sağlıklı yemekler yiyerek vücudunuza besin maddelerini kararında ekleyin. Eğer depresyondaysanız, yemek yiyebilir veya yemeyebilirsiniz. Bu yüzden kontrollü bir diyetle vücudunuzu yönetmek daha iyi hissettirecektir.
Beynin gücünü artıracak mükemmel doğal gıdalar var. Araştırmalar, yağlı balıkların (orkinos ve uskumru gibi) ve amino asit içeren yiyeceklerin beyin istikrarı için harikalar yaratabileceğini göstermektedir. Mutfağınızdaki hangi gıdaların depresyonu rahatlatacağını ve depresyonla savaşmanıza yardımcı olabileceğini öğrenebilirsiniz.

 • Egzersiz yapmak

Daha önce de belirtildiği gibi, günlük rutininizde egzersiz yapmak için çalışmak, fiziksel ve zihinsel olarak kalıcılığınızı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Terleme, vücut kaslarının gerginliğini gidermeye yardımcı olacaktır. Aslında, beyin egzersizleri sağlıklı bir düşünce dağıtmaya yardımcı olur. Kendinizi daha iyi hissettiren “Endorfin” isimli mutluluk hormonlarını hayata geçiriyor. Bunun için bir spor salonuna katılmanız gerekmez. Sokak köşelerinde tempolu yürüyüşe çıkın, anında rahatladığınızı hissedeceksiniz.

 • Bir zamanlar sizi heyecanlandıran şeyleri yapın

Depresyondaysanız, kendinizi bir zamanlar keyif aldığınız insanlardan ve keyifli etkinliklerden ayırma eğilimindesiniz. Bu yüzden bir zamanlar size heyecan kazandıran şeyleri geri getirmeye çalışın. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Eğer boyamayı sevdiyseniz, ellerinizi tekrar renklere bulaştırın. Dans sevdiyseniz, kendinizi en sevdiğiniz tınılara bir kez daha bırakın. Mutlaka herhangi bir faaliyet türü olması gerekmez. Basitçe, birilerinin sohbetinden hoşlanıyorsanız, onunla biraz zaman geçirin. Amaç, heyecanı ve motivasyonu yeniden başlatmaktır.

 • Sosyal medyanın bir çözüm olmadığını unutmayın

Alkol almak, sigara kullanmak, uyumak, sosyal medyayı yoğun kullanmak vb. depresyondan kurtulmanın yolları arasında düşünülebilir. Ancak, ilk etapta çözüm gibi görünen bu yollar, zamanla başınıza daha büyük problemler açabilir.

Sosyal paylaşım sitelerinde dikkat dağıtmaktan kaçının. Aslında, sosyal medya kullanımı yalnızca kendinizi daha fazla bırakılmış hissetmenize neden olabilir. Başkalarının resimlerini ve hayatlarının harika olduğunu ve nasıl zevk aldığını gösteren durumlar sizi yabancılaşmış hissettirir. Bu, umutsuzluk duygunuzu arttırır. Dolayısıyla, gardınız düşmüşse; sosyal medya sitelerinin çekici haber akışında gezinmekten kaçının.

Okuduğunuzda kolay gibi görünen bu kelimeleri harekete geçirmek zor olacak. Zor bir zamanda sizi daha iyi bir hayatın sonucuna götüren tek kural: ASLA VAZGEÇMEYİN.  Zaman alacaktır, ancak bunun sonunda tünelin diğer tarafını bulacağınıza inanıyoruz.

Siz de, “depresyondan kurtulmanın yolları” ile ilgili düşüncelerinizi yazının yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: healthtopia.net

Hakkında: Memet KAYMAZ

Bu da var!

Pareto Prensibi Hayatımızın Neresinde?

Çoğu zaman farkında olmasak da prensipler belki de yüzyıllardır hayatımızın içinden bizlere bir şeyler anlatıyor, …

5 Yorum

 1. Kadir Emre Parlak

  Depresyona girmeden böyle yolları okumak benim açımdan güzel oldu. Teşekkürler 🙂

 2. Çok güzel konulara değinmişsiniz elinize sağlık. Sizin de yazdığınız gibi her insanın psikolojisini yine kendisi düzeltebilir. En iyisi bozmamak tabi ama bozuncada düzeltmek için çabalamak lazım ..

 3. Depresyondan çıkmanın en güzel taktiği, yanınızda her zaman ne olursa olsun modumuzu değiştirecek insan..

 4. psikolojik rahatsızlık kadar kötü bir rahatsızlık olamaz.

 5. benim problemim yoktu biri için yazınızı değerlendirdim gerçekten olumlu bir sunum yapılmış sonuç itibariyle yinede kişinin kendisi bu problemi çözecek ama bilgilendirme güzel teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir