Köşe Yazıları

Dünyanın İlk Psikoterapi Üniversitesi

Sigmund Freud Üniversitesi (SFU) psikoterapinin beşiği olan Viyana’da psikoterapi biliminin akademik bir yapıya sahip olması için kurulmuş emsali olmayan bir kurum. Şu anda Almanya, Fransa, Slovenya ve İtalya’da da şubeleri bulunan kuruluş farklı psikoterapi yöntemlerinde psikoterapi eğitimi, pratik psikoterapi uygulamaları ve psikoterapi araştırmalarını bir arada sunuyor.

Psikoterapinin psikoloji, PDR ve psikiyatriden bağımsız bir meslek statüsü kazanabilmesi için verilen mücadeleler sonrasında 1990 yılında Psikoterapi Yasası Avusturya Parlamentosu tarafından kabul gördü. Bu yasa ile Psikoterapi bağımsız bir meslek olarak tanındı ve bilimsel temellere dayanan psikoterapi eğitimi standardize edildi. Kanuni olarak güvence altına alınan psikoterapist yetiştirme Viyana Sigmund Freud Üniversitesiyle akademik bir ortamda hem psikoterapi eğitimini hem de araştırmalarını bir araya getirdi.

Sigmund Freud Üniversitesinde akademik ve psikoterapi araştırmalarının yanı sıra lisans eğitiminin ilk iki yılı boyunca öğrenciler farklı psikoterapi yöntemleri hakkında bilgi edinir, psikoterapi kanunlarını ve etik standartlarını öğrenirler. Bunların haricinde farklı kurumlarda yada Üniversitenin sahip olduğu psikoterapi kliniklerinden birinde psikoterapist olmak için gereken stajlar yaparlar, psikoterapi uygulamalarını gözlemler, süpervizyon seanslarına ve bireysel farkındalık eğitimine grup terapisi ortamında katılırlar. Öğrencilerin pratik yapabileceği okula ait erişkin ve çocuk psikoterapisi klinikleri dışında Türkçe’nin de dahil olduğu farklı dillerde psikoterapi hizmeti sunan Uluslararası Psikoterapi Kliniği bulunmaktadır. Kliniğimize Türkiye’den göç eden gurbetçi ailelerin yoğun ilgisi olduğunu söyleyebilirim bu konuda. Bu iki yıllık tecrübeden sonra öğrenciler ileride hangi psikoterapi metodunda uzmanlaşmak istedikleri konusunda fikir sahibi olarak daha sağlıklı kararlar verebilirler.

Lisans eğitimlerinin üçüncü senesine gelen öğrenciler farklı sekiz psikoterapi metodu arasında hangisine karar verdiklerini bildirir, o psikoterapi eğitimini veren süpervizörlerle kabul görüşmesi yaparlar. Bu metotlar Psikanaliz, Bireysel Psikoloji, Geştalt Terapi, Birey Merkezli Terapi, Sistemik Aile Terapisi vb. Avrupa Psikoterapi Derneği, Avusturya’da psikoterapi eğitimini belirleyen kanunlar ve uluslararası arenada kabul gören psikoterapi metotlarıdır.

Psikoterapi eğitimlerinin üç temel taşı olan bireysel farkındalık eğitimi, süpervizyon altında danışan alma ve teorik kazanımlardır. Öğrenciler üçüncü seneden itibaren kendi psikoterapi metotlarına ait kişilik ve patoloji gelişimi teorilerini öğrenir, okumalar yapar, süpervizyon seanslarına, grup ve bireysel farkındalık eğitimlerine katılırlar. Kendi terapi metotlarında eğitim alırken, bir çok farklı terapi okuluna mensup öğrenci diğer akademik derslerde de bir araya gelirler. Böylelikle değişik psikoterapi yöntemlerini temsil eden psikoterapi öğrencileri aralarında bilgi alış verişi yapabilirler. Yüksek Lisans eğitimleri boyunca da psikoterapi eğitimlerine devam eden öğrenciler gerekli tüm şartları tamamlayarak Avusturya’da lisanslı psikoterapist olabildikleri gibi Psikoterapi Bilimi alanında Lisans ve Yüksek Lisanslarını da tamamlamış olurlar.

Yazar: Psikoterapist Fatma Tuba AYDIN

www.tuba-aydin.com

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı