Köşe Yazıları

Hayat’a Renkli Tarafından Bakın!

Günlük yaşantımızda hepimizin hayatında iyi veya kötü durum/olaylar olabiliyor. Kritik olan bu iyilik veya kötülüklerin bizim tarafımızdan nasıl görüldüğüdür. Bazen farklı 2 kişi aynı olay karşısında tamamen farklı tepkiler verebiliyor. İşte bunun sebebi bizlerin HAYAT’A BAKIŞ AÇISI’dır.

Psikolojik açıdan değerlendirildiğinde, bakış açısı insanları birbirinden ayıran en kritik özelliklerden biridir. Kendini geliştiren ve tarihte önemli kişilerin biyografilerini okuduğunuzda hepsinde dikkatinizi çeken tek bir nokta vardır; zorluklara karşı bakış açısı. Geçmişte de olduğu gibi günümüzde de birçok yaklaşım örnekleri vardır. Felsefe bunun en önemli göstergesidir. Felsefe’nin içeriğine bakıldığında her filozof kendi bakış açılarıyla gündeme gelmiştir. Sizlerde ne yaparsanız yapın doğru bir bakış açısı kazanamazsanız kötülüklerin içerisinde kaybolursunuz.

Genelde başkalarından, beklentilerimizle aynı doğrultuda hareket etmesini bekleriz. Neyin iyi ya da doğru davranış olduğunu önceden belirler; doğru ve uygun olduğunu düşündüğümüz davranışlarda karar kılarız. Böylece, bu parçalardan herhangi biri eksik kaldığında, sezgisel rehberimiz bizi beklediğimiz sonuca götürmediğinde, o durum veya kişi ile ilgili “kötü, zararlı gibi olumsuz etiketler üretiriz. Oysa ki her birey farklı ve kendine özel kişiliği ile vardır. Olaylara ne taraftan bakmak istersek hayatımız o yönde ilerler.

Örnek verecek olursak resimdeki rakama SAĞ’dan bakacak olursak 9 SOL’dan bakacak olursak 6  görüyoruz. İşte karşımıza çıkan tüm olaylarda hayata İYİ veya KÖTÜ taraftan bakmak bizlerin elindedir. Olayları nasıl görmek istersek hayatımız o bakış açısına göre şekillenir.

Her ne yaşarsak yaşayalım olaylar karşısında pozitif ve umut besleyen bir birey olursak, hayata her daim renkli tarafından, dolu tarafından bakarsak işte o zaman bütün hayatımız güzellikler ve mutluluklarla geçer. Negatif olumsuz kişilik yapımızdan sıyrılıp hayatın iyiliklerine ve kötülüklerine başa çıkacak çözümler üretmeliyiz.

Hayatta bir emeliniz, isteğiniz, hedefiniz olsun. Kendinizi her zaman geliştirin ve renklendirin. İnsanoğlunun elindeki en önemli hazine zamandır, bunu birilerinin/bir şeylerin peşinden koşarak değil, kendinizi geliştirerek ve hayat amacınıza ulaşmaya çalışarak harcayın. Hayat felsefeniz şu olsun! Mutluluğun formülü BAKIŞ AÇIMIZ’da saklıdır…

 Saygı ve Sevgilerimle…

Psikolog Müjde Dilan TURGUT

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı