Köşe Yazıları

Hayattan Ne Umuyor ve Ne Buluyoruz?

Gündelik yaşantımız içerisinde zaman zaman hepimiz ne istediğimizi, hangi noktada, hangi işte, nasıl bir evde ya da nasıl bir ilişki içerisinde olduğumuzu sorgular ve yeni kararlar alırız.
Hayattan umutlarımız, beklentilerimiz ve isteklerimiz değiştikçe yeni kararlar almak ve kararlarımızın doğrultusunda hareket etmemiz gerekir. Kimimiz hayatını baştan sona değiştirmek ister, kimimiz hayat standartlarını daha yukarı çıkartmak ister, bazılarımız aşk, sevgi umarken diğerleri sadece para ya da daha iyi bir iş isteyebilir.

Peki bu kararları nasıl veriyoruz? Hayattan umduklarımız ile bize getirdikleri aynı mı? Hayatınız ondan beklentilerinizi karşılıyor mu? İnsan hayatından memnun olmadığı noktada onu değiştirmek ister. Bu üzerinize olmayan elbiseyi defalarca terziye verip mahvetmektense daha güzelini almaya benzer bir durumdur. Bilirsiniz çok sevdiğiniz elbiseniz artık size fazlasıyla bol gelebilir ya da artık bedeninize olmayacak kadar küçüktür sizi sıkmaya ve rahatsız etmeye başlar. Böyle durumlar da lütfen o elbiseden daha fazlasını beklemeyi bırakın. Unutmayın ki o elbisenin üzerinize olacağını umarak onunla uğraşmaya devam etmek beklentilerinizi karşılamayacak aksine sizi sadece yormaya ve hayal kırıklığına uğratmaya başlayacaktır.

İste hayattan umduğumu bulamıyorum diyen bireyler de tam olarak üzerine olmayan elbisenin içinde durmaya çalışan bireylerdir. Bir zamanlar içinde çok iyi hissettiğiniz hayatınız, işinizi, ilişkiniz, çevreniz ve çok daha fazlası artık sizi mutlu etmeye bilir. Bu normaldir.. Her insan zaman zaman umduğunu bulamaz ve onu değiştirmek ister.. Fakat burada ki en önemli nokta öncelikle ne istediğinizi ne umduğunuzu iyi bilmektir. Hayatınız da ne istediğinizi bilmezseniz hayat size onu sunamaz. Bu mümkün değildir.

Umduğunuzu bulmak, hak ettiğiniz hayatı yaşamak için önce neyi değiştirmek istiyorsanız ona dikkat etmeli ve odaklanmalısınız. İçinde memnun olmadığınız hayatla inatlaşmak, beklentilerinizi karşılamayacak umutlar içinde olmak size kar topu gibi büyüyen hayal kırıklığından başka bir şey getirmeyecektir.

Değiştirmek istediğiniz durumun, acının ya da olayın içinden çıkmadan, umduğunuz noktaları değiştirmeden önce öncelikle geçmişinize teşekkür edin.. Kötü bile olsa.. Ondan umduklarınızı bulamamış bile olsanız sizi değişmeye, gelişmeye ve ilerlemeye iten her şeye minnettar olun ve sevgiyle teşekkür edin.. Unutmayın sizi bakış açınızı değiştirmeye iten durum sizi hayattan umduklarını tam zamanında bulmaya da itecektir.

Hayattan umduğunu bulamayan insanlar nefret, kin, sinir ve öfke gibi hisselere sıklıkla kapılır. Oysa ki tüm beklentilerinize en iyi gelecek yegane duygu öfke değil, sevgidir.

psikolojik danışman

Umduklarınızı bulmak için sorumluluk alın, destek alın. Profesyonel bir destek ya da ailenizden, arkadaşlarınızdan aldığınız destek size hayattan umduklarınızı bulmanız konusunda yol gösterici olabilir. Bizler her zaman ne durumdaysak etrafımızda aynı şeyi hissetsin isteriz.. Aynı mutluluk, aynı öfke, aynı hisler.. Fakat kötü giden evliliğini sonlandırmış birine mutlu ilişkiniz saçma geldiği gibi, ilişkisi harika ilerleyen birine de aşk acınız garip gelebilir.. Sizin hayatınızın için kocaman görünen sorun başkası için ufacık kalabilir. ‘Hayattan daha ne bekliyorsun’ , ‘Ne umdun da olmadı!’ diyenler de olabilir.. Bu nedenle çevrenizden beklentileriniz de umduğunuz desteği bulmak adına anlayışlı olun, hayatınız söz konusu ise sabırlı olun her şeyden önce bilinçli ve inançlı olun.

Unutmayın ki siz en iyisini hakkettiğiniz için umduklarınızı değiştirmeye karar verdiniz ve istediklerinizin peşinden ne kadar hızlı giderseniz umduklarınızı o kadar hızlı bulabilirsiniz.

Psikolog Gül Yılmaz

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı