Köşe Yazıları

Kadınlar ve Erkekler Evlilikten Ne Bekler?

Evlilik iki ayrı karakterin birlikte uyum sürecine yelken açmalarıdır.

Bu çok zorlu bir serüvendir. Kimi zaman sendelersin, kimi zaman takılırsın rüzgâra… Ama hiçbir zaman batmazsın ya da batmamalısın…

Peki, nasıl olacak bu?

Sabırla, karşılıklı fedakârlıkla ve anlayışla…

Kadınlar Evlilikten Ne Bekler?

Erkekler Evlilikten Ne Bekler?

En büyük hayali güzel bir yuva kurmak, çoluk çocuğa karışmak olan Hülya, nihayet bir gün muradına erer ve evlenir. Kocası Ali, konfeksiyonda çalışan kaba saba bir adamdır. Yıllar geçtikçe Hülya, en büyük hayali olan evlilikten gereken hazzı, mutluluğu alamadığını fark eder. Çünkü kocası gece geç saatlere kadar çalıştığı için onu gezmeye götüremez, ona vakit ayıramaz. Birlikte yaptıkları hiçbir şey yoktur artık.

Ali, o kadar kaba saba, doyumsuz bir adamdır ki güzeller güzeli Hülya’nın farkında bile değildir. Bu arada çocukları olmuştur. Çocuklarıyla da hiç ilgilenmez. Ali’nin tek bildiği eve ne kadar para geldiği ve ne kadar para harcandığı… Gözü paradan ve yemekten başka bir şey görmez. Kendi güzel, gönlü güzel Hülyacık ise için için ağlar ve der ki “Ben ne yaptım? Benim en büyük hayalim, en büyük kâbusuma dönüştü. Böyle miydi hayallerimdeki evlilik? Kocam ne insanlıktan, ne de güzellikten anlar. Ben anlayışlı, sevginin, saygının barındığı bir yüreğe konmak isterken nerelere kanat çırpmışım da haberim yok. Erkek dediğin; karısına, çocuklarına her bakımdan sahip çıkmalı, koruyup kollamalı, sevdiğini belli etmeli, saygıyı hiç eksik etmemeli, ailesine zaman ayırmalı… Benim kocamın az bir zamanı varsa onu da kahve köşelerinde harcıyor. Oysa ben bir kadın olarak bunca yıl yuvamı ayakta tutmaya çalıştım, saçımı süpürge ettim, fazlasıyla fedakârlık yaptım ama artık dayanamıyorum, sabrım tükendi, ben tükendim, dayak yemelerimin haddi hesabı yok. Şiddetten bıktım, 7 yıldır neler çekiyorum neler… Bu böyle olmayacak boşanacağım bu adamdan…”

Ali, karısını boşanmaktan vazgeçirmeye çalışır, ama Hülya kararlıdır, artık bütün sabrını tükettiğini, birçok kez tekrar denediklerini ama evliliklerini sürdüremediklerini Ali’ye bir kez daha hatırlatır ve ekler: “Meğer evlilik hayattaki en büyük kâbusmuş.”

Serüven biter ve boşanırlar. Ama Ali bu durumu içten içe sindiremez, erkeklik gururu bu boşanmadan dolayı çok kırılır ve Hülya’yı rahatsız etmeye devam eder. Her iki hayat da zehrolup gider.

* * *

Asuman, 32 yaşında bir avukat. Kariyerinin zirvesinde olan bir bayan…

Bir gün arkadaş ortamında çok etkilendiği beyin cerrahı Murat Bey ile tanışır ve kısa bir süre sonra evlenirler… Evlilikleri ilk etapta gayet iyi giderken, her iki bireyin de yoğun iş temposu gün geçtikçe evliliklerinin üstüne kara bir bulut gibi çöker ve soğuk savaş başlar. Derken ihmalkârlıklar boy gösterir… Asuman Hanım’ın kariyer sevdası evindeki sorumluluklarından alıkoyar kendisini… Evlerine misafir mi gelecek, o gün bir hanım çağrılır ve evleri temizlenir, yemek mi yapılacak hemen telefona sarılınır, sipariş verilir ve hazır yiyeceklerle anında masa süslenir… Eve, eşe dair sorumluluklar hep askıya alınır…

Murat Bey, bu duruma tam iki yıl katlanır ve sorunlarını defalarca konuşmalarına rağmen Asuman Hanım’ın fedakârlık ve uzlaşma namına göstereceği bir şey olmadığını artık tam olarak idrak eden Murat bey, boşanma kararı alır ve boşanırlar…

Yine hüsran yine hüsran…

Evlilikler böyle bitip tükeniyor. Hata nerede ya da kim de?

Önce şunu bilmeli insan… Evleneceğim kişi bana her bakımdan uygun biri mi? İstediğim kriterlere uyuyor mu? Aileler birbirlerini sarıp sarmalıyor mu? Kültür, gelenek ve göreneklerimiz kısmi de olsa örtüşüyor mu?

“Akıllıca bir evlilik yapmak istiyorsan kendi denginle evlen.” ( Ovidius)

Evlilikte beklentileri çok yüksek tutmamak gerekir… Yani kendimizi hiçbir zaman uç noktalarda görmemeliyiz… Olmazsa olmazlarımızı, önceliklerimizi belirlemeli ama çok uzun listeler oluşturmamalıyız. Ne istediğimizi bilmeli, ona göre karar vermeli, evlenmek için evlenmemeliyiz.

Ne Ali gibi evlenmek için evlenip, elindeki cevherin kıymetini bilmeden egoistçe bencilce yaşamımızı sürdürmeliyiz ne de Asuman gibi kariyer aşkının peşinde koşup evliliğimizi ihmal etmeliyiz…

Evlilik fedakarlıktan, anlayıştan, hoşgörüden ve empatik bakış açısından beslenir. Bunlardan beslenen evlilikteki sevgi de saygı da maksimum seviyelere ulaşır. Bu da çiftlerin birbirlerine dair sadakatle bağlı olmalarını sağlar. Bir sıkıntı ya da tartışma anında ise eşlerin uzlaşma noktasında birleşmelerine olanak verir.

Kadınlar evlilikten ne bekler?

 • Eşinin onu sahiplendiğini hissetmek ister.
 • Kıskanılmak ister.
 • Beğenilmek ister.
 • Anlayış bekler.
 • Tatlı söz duymak ister.
 • Dinlenilmek ister.
 • İlgi ister.
 • Sevgisini gösteren bir eş ister.
 • Saygı bekler.
 • Sadakatle bağlılık bekler.

Erkekler evlilikten ne bekler?

 • Gözüne ve midesine hoş gelen şeyler ister.
 • Eşini güzel görmek ister.
 • Kendisini özel hissetmek ister.
 • Anlayış bekler.
 • Huzur ister.
 • Sükûnet ister.
 • Güleryüz bekler.
 • Tatlı dille yaklaşılmasını ister.
 • Saygı bekler.
 • Güven bekler.

Eş olmak, ebeveyn olmak 24 saat aralıksız süren, hayattaki en meziyet gerektiren meslektir. Eşleri meziyetli ve özel kılan gösterdikleri performanslarıdır. Evlilikte en sihirli kapı empati kapısıdır. Erkek ya da kadın bir tutum sergilediğinde “Bunu eşim yapsa ben nasıl bir davranış sergilerdim?” düşüncesi hep aklımızın bir köşesinde olmalıdır.

İnsanlar, beşer ve şaşar. Hepimiz hata yapabiliriz. Sabırlı ve hoşgörülü olmalıyız. Yeter ki o hatalar kırmızı çizgilerimize dokunmasın… Buna dikkat ettikten sonra ufak tefek hatalar karşısında kırgınlıkları küskünlükleri abartmamalıyız. Eşimizle aramıza şeytanı sokmamalıyız.

Bir hata karşısında şunu düşünün. Allah, şirk ve kul hakkı dışında yapılan bütün hataları, ihlaslı bir kalple, samimi bir tövbeyle affederken ben nasıl olur da böylesi bir hatayı affetmem! Affedin ki Allah katında affedilmeye mazhar olun.

Kadınlara son söz

Peygamber efendimizin dediği gibi eşlerinizin yanında koku sürünün, güzel görünün. Çok konuşmayın. Zaten yeterince dışarıdaki insanların ağız kokusunu çekiyorlar, sizin güzel kokunuzu, huzur dolu bakışınızı içine çeksin. Kocanızın ferah durağı olun. Sizin yanınızdayken dinlendiğini, soluklandığını hissetsin. Anlayış ve sabır gösterin. Sıcak tebessümle uğurlayıp, aynı tebessümle karşılayın. Bir sorun varsa konuşmak için zamanını bekleyin. Tatlı dille eşinizi esir edin. Evlilikteki gücün büyük bölümü sizin yüreğinizde, dilinizde ve tutumlarınızda saklı bunu unutmayın…

Erkeklere son söz

Kaba olmayın, Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi eşlerinize yumuşak davranın. Kibar olun. Unutmayın ki kadınlar narin yapılıdır. Anlayış gösterin. İlginizi, şefkatinizi, sevginizi hiç eksik etmeyin. Çeşitli sürprizler yapın. Eşinizin özel olduğunu, değerli olduğunu ona hissettirin. Ona sadakatle bağlı kalın.

Eşlere son söz

Birlikte hem dünya hem âhiret hayatı için çalışın. Birbirinize zaman ayırın. Aranızda birtakım sıkıntılar varsa notlar alın ve bunu saygı çerçevesinde birbirinizle paylaşın… Kadının tamamlayıcısı erkek, erkeğin tamamlayıcısı kadındır. Bu düşünceyle birbirinizin tamamlayıcısı olun. Mutlu bir birey, mutlu bir evlilik, mutlu bir çocuk istiyorsanız üzerinize düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirin.

Her şey sizin elinizde… İster evliliğinizi kâbus dolu bir hayata çevirin, isterseniz de cennetten dünyaya düşen bir hayat yaşayın. Birbirinizin cenneti olun.

Huzur verin, huzur bulun, huzura birlikte varın…

Yazar: Zuhal Güney, Psikolojik Danışman

Gsm: 0530 330 92 33

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Ne güzel anlatmışsınız, Allah razı olsun. Sindirilerek okunması gereken bir yazı. Siteye giren herkese okumalarını ve bu konu üzerinde düşünmelerini tavsiye ederim.

 2. Nerdeyse tum yaziyi saskinlikla okudum..Bu nasil basit bir zihniyet..Yok erkekler gun boyi baskalarinin agiz kokusunu cekiuormus sizin cekmesinmis..cok cok geleneksel bir yazi..kadinlae bile kadinlari anlamiyorken erkekler nasil anlasin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı