Genel

Narsistler Nasıl Davranır?

Narsistler, klinik bir tabloda ele alındığında, hem ilişkilerine, hem de ilişkide oldukları kişilere zarar veren bir çok davranış örüntüsüne sahiptirler. Bu davranış örüntülerinde en çok karşılaştığımız, istismar davranışlarıdır. Narsistler, istismarın çok farklı türlerini davranışlarıyla gösterirler.

Suçlama, aşağılama, eleştirme, yadırgama, utandırma, tehdit etme, sözünü kesme ve ciddiye almama gibi davranışları çok sık tekrarlarlar.

Tavsiye Bağlantı: Klinik Psikolog Serhat DAMAR

Narsistler, diğer insanların duygularını umursamazlar. Kötü hissettirmek onlar için sıradan bir alışkanlıktan ibarettir ve farkında olarak yaptıkları duygusal ihmal örüntüsünün içinde yer alır.

Kendi basit çıkarları için bir insanın hayatında yaşamsal öneme sahip bir ihtiyacını karşılamayı keserler. Bunu, insanların kendilerine uymak zorunda kalmaları için de yaparlar, sadece yönlendirmek için de yaparlar. Esasen, bir narsistin kişiliği diğer insanları kendi çıkarları için kullanmaya odaklıdır. Bunu “Bende liderlik ruhu var” ya da “Ben tam bir yöneticiyim” türünden masum sözlerle ifade etseler de, eylemleri o kadar da masuma eylemler değildir. İnsanları çıkarları için kullanırken, duygularını yönetirken yaptıkları eylemler vicdan sahibi insanlara “Bu kadar da olmaz!” dedirtebilir.

Duygusal ihmal, narsistlerin çift ve evlilik ilişkilerinde çok sık gözlemlenen bir alışkanlıklarıdır. “İhmal ederek yola getirmek”, “İhtiyaçlarını karşılamayı keserek pes ettirmek” gerçekten de narsistlerin keşfettiği etkili, aynı zamanda da yıkıcı bir yöntemdir. Eşin duygusal ihtiyaçlarına kayıtsız kalmak ve umursamamak şeklinde de ifade edebileceğimiz duygusal ihmal, bazen istismara dönüşerek ölümcül sonuçlar yaratır.

Tavsiye Bağlantı: Online Psikolog Desteği

Bazen vicdanlı ve hisseden biri gibi görünen, bazense “Bu kadar vicdansızlık olmaz!” dedirten davranışlar gösterirler. Gazetelerde okuduğumuz ve vicdanlarımızı rahatsız edeni hatta isyan ettiren haberlerin bir kısmı, patolojik narsizmin eserleri olarak düşünülebilir.

Bir anne ya da baba, 5 yaşındaki çocuklarını yatağı ıslattı diye fiziksel istismara maruz bırakırlar. Bu durum, şiddetin soğrudan bir çocuğa yöneltilmesi ve hem duygusal, hem fiziksel istismardır. Bu tür olayların bir bölümü, borderline ve antisosyal kişilik bozukluğunun davranışlarıyla da örtüşmektedir ve bu tür olayların tümü narsistik kişilik bozukluğundan kaynaklanmaz. Bir bölümünün narsistik kişilik bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıktığını ifade etmek daha doğru olacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistler bazen yukarıda ele aldığımız gibi doğrudan fiziksel şiddet davranışları gösterirken, bazen de dolaylı olarak zarar veren davranışlar sergilerler. Yakıcı bir güneşin altında camları sımsıkı kapalı bir arabada bir bebeği ya da küçük çocuğu “Unutan” insanların bir bölümü patolojik narsistlerdir. Bu tür umursamaz davranışlarıyla, tehlikenin farkında olmayan bir bebeğin ya da masum küçük bir çocuğun yaşamını tehlikeye atarlar. Bu ihmallerin bir bölümü bebek ve çocuk ölümleriyle sonuçlanır ki, bunlar çok acı sonuçlardır.

Narsist bir kadının ya da erkeğin sorumluluğundan ne zaman sıyrılarak umursamaz davranacağını kestirebilmek gerçekten zordur. Bu nedenle de, dünyanın en tutkulu aşıkları olan narsistler, bir anda o “Uğruna Roma’yı yaktıkları” sevgiliyi hiç sevmemişçesine terk edip giderler.

İhmal ve istismar niteliğindeki davranışları bir narsistin yaşamında çok farklı şekillerde görebiliriz. Bazen kasıtlı ihmal ve istismar, bazense “Bilmeden” neden olunan ve ölümcül sonuçlara sahip eylemler sergilerler.

En son sahnede “Benim hiçbir suçum yok. Bütün suç eşimde” diyerek kendilerinde hiçbir sorun bulunmadığını kanıtlama çabasına girerler.

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı