Genel

Psikoloji Okumak İçin Teşvik Edici Faktörler

Psikolog Wilhem Wundt ile ilk deneysel çalışmaları yapılan psikoloji, aslında felsefe tarihi kadar eskidir. İlk çağ filozoflarının ortaya koydukları o müthiş filozofik düşünce ağının içinde elbette psikoloji de vardı. “Düşünüyorum, o halde varım” çıkarımından “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir.” çıkarımına kadar her şey psikolojiden de parçalar bulundurmaktaydı. İnsanın zihinsel süreçlerinde olup bitenleri anlatan bu çıkarımlar, o çağda felsefenin daha popüler olması nedeniyle, günümüzde de hala felsefe ekolleri içinde anlatılır.

Tarihi bu denli eskiye dayanan psikoloji alanı, insanoğlu var olduğu müddetçe çalışma alanını kaybetmeyecektir. Psikoloji okumak da insanlığı anlamak ve sosyolojik tahminlerde bulunmak için zevk vermeye daima devam edecektir.

Bakınız: Psikoloji Nedir?

Kişisel seçimlerden, toplumsal tercihlere kadar, hem kendi toplumumuzu hem de yakın çevremizi anlamak, insanın ne zaman, nasıl, neden bu şekilde davrandığını kavramak için psikoloji en iyi yöntemdir. Ailenizi, arkadaşlarınızı, sevgilinizi ve içinde yaşadığınız çevreyi anlamlandırmak, davranış örüntülerinin altında yatan nedenleri ortaya çıkarmak ve onları anladığınızı hissettirmek oldukça keyifli bir iş aslında.

Yaşadığımız çağda psikoloji okumak birkaç şarta dayanıyor. İlki tabi ki ortaöğretim mezunu olarak YGS ve LYS sınavlarına girmek. Mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan eski adıyla eşit ağırlık yeni adıyla TM puan türünden iyi bir puan alıp, ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavında iddialı olmak gerekiyor. Hem YGS hem de LYS puanlarınızın harmanlanıp birlikte hesaplandığı TM-3 puan türünden alacağınız puan ile tercih yapabiliyorsunuz.

Hem devlet üniversitelerinin hem de özel üniversitelerin çok büyük bir kısmında Psikoloji bölümü var. Başarı sıralamaları farklılık gösterse de, iyi bir psikoloji eğitim almak için iyi bir üniversitede okumak önemli. Tercih yapmadan önce üniversitelerin web sitelerini ziyaret edip, psikoloji bölümü ile ilgili çalışmaları ve bilgileri incelemek de fayda var. Tabi ki tercihinizi şekillendirmeden önce bir rehber öğretmenden mutlaka yardım almalısınız.

Psikoloji Okumak İçin En İyi 5 Neden

1. Psikolojik ihtiyaçların artması

Psikoloji günümüzde en popüler olan alanlardan biri olmanın yanı sıra kendini iyi yetiştiren bir mezunun tatlı kazançlar da elde edebileceği bir alan. Tükenmişlik sendromunun kol gezdiği, panik atakların kadınları da aşıp erkeklere de musallat olduğu, sosyal nedenlerden ve geçim problemlerinden ötürü depresyonun yaygınlaştığı bir dönemde, diğer tıp alanlarına duyulan ihtiyaç kadar psikologlar da ihtiyaç duyuluyor.

Üniversiteden farklı bir bölümden mezun olup yüksek lisans olarak psikolojiyi tercih eden de bir hayli fazla. İster lisans olsun ister master derecesinde olsun psikolojiyi okumak için en iyi beş nedenden bahsedelim.
Her ne kadar son yıllarda özellikle ülkemizde mezun sayısının hızla artması, çalışma alanlarını daraltsa da, psikoloji okumak ve psikoloji bölümünden mezun olmak, uzmanlık alanınızı belirleyip eğitiminizi tamamladığınızda ciddi popülaritesi olan bir meslek olmaya devam edecektir.

Bir aile danışmanlığı, klinik psikoloji, online terapi, endüstri psikolojisi ve son yıllarda ciddi ihtiyaç duyulan spor psikologluğu gibi alanlar psikoloji okumanın sonucunda edinilecek güzel kazanımlar arasına yazılabilir.

2. Kritik düşünme becerisine sahip olma

Özellikle çağımızın birbirini anlamayan insanlar çağı olduğunu düşündüğümüzde, hem bireysel olarak kendimizin, hem de toplumsal olarak hepimizin empati yeteneği geliştirmeye ihtiyacımız olduğu açıktır. Eleştirel düşünemeyen bireylerin oluşturduğu toplumun ve bu toplumun yetiştirdiği nesillerin, sürekli bir kısır döngü içinde dolaşacağı ve oryantalizmin içinde boğulacağı beklenen bir şeydir.

Psikoloji okumak eleştirel düşünmeyi geliştirmenize yardımcı olur. İnsanları anlamanın zor olmadığını ve daha da artısı, insanlara da birbirlerini nasıl anlayacaklarının öğretmenin mümkün olduğunu psikoloji bölümünü okuyarak net bir şekilde anlarsınız.

3. İşyerinde daha etkili olma

Mesleği yapmayacak bile olsanız psikoloji okumak, işyerinizdeki çalışanların ve mesai arkadaşlarınızın günlerini iyi geçirmelerine yardımcı olmanız açısından oldukça faydalıdır. Ortaya koyduğunuz yapıcı tutum, eleştirel düşünme ve empati yeteneğinizle işyerinizde bir yıldız gibi parlar ve parmakla işaret edilirsiniz. Ve bu durum da gururunuzu oldukça okşar.

İşyerinizdeki insan dinamiklerini anlamanız, psikoloji bölümünü bitirdikten sonra endüstri psikolojisi alanında da eğitiminize devam etmeniz yeteneklerinizi arttıracak, çalıştığınız departmanın iyileştirilmesine bile imkan tanıyacaktır.

4. İlişkileri anlama ve sorunları çözmeyi sağlama

Gelelim işin en eğlenceli taraflarından birine. Karşı cinsle kurduğunuz ilişkide, onun neden küstüğünü, neleri önemsediğini, öfkesinin sebebini anlamanızın en iyi yollarından biri de psikoloji okumaktır. Hem kendinizin hem de karşı cinsin sağlığını korumanız adına en iyi yöntemdir.

Gazetelerin ikinci sayfa haberlerinde okuduğunuz cinnet geçiren kocalar, bebeğine zarar veren anneler, annesi veya babasına bilenen evlatlar, hep birbirimizi anlamamanın sonucu değil mi?

Sadece ve sadece gerektiğinde psikolojik destek almaya karar verebilmek için bile psikoloji okumak çok önemlidir. Aile ve arkadaşlık ilişkilerinde kimin, ne zaman bir uzman desteğine ihtiyacı olduğunu anlamak ve onu bu desteği almaya ikna etmek iyi bir iştir.

5. İş bulmayı kolaylaştırır

Psikoloji okumak bölümü bitiremeseniz bile, edindiğiniz kişisel becerilerle başka alanlarda iş bulmanızı da kolaylaştırır. Üniversitelerin başka bölümlerinden mezun olduktan sonra bile psikoloji bölümünü bitirmiş olmanız CV’nizde size avantaj sağlayacaktır. İş görüşmesine gittiğinizde nasıl giyinmeniz gerektiğinden, davranış şeklinize kadar psikoloji okumanın etkisini hissedersiniz.

Çalışma psikolojisi alanında yapılan araştırmalar verimliliğin artması için çalışanların memnuniyetinin çok önemli olduğunu gösterdiği için, sizin iş başvurunuzda bu alandaki sertifikanız işvereni olumlu yönde etkileyecektir.

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı