Ana Sayfa / Genel / Seri Katillerin Gizli Dünyası

Seri Katillerin Gizli Dünyası

Bir seri katilin aslında kim olduğunu ya da hayatını merak ettiniz mi hiç? Konu katiller ya da caniler olduğunda çoğu zaman nefret ve onları yargılama duygusunun önüne geçemeyiz ki bu da oldukça anlaşılır bir durum. Üstelik bundan akıl almaz biçimde zevk alan, yaptıklarıyla gurur duyan seri katiller söz konusu olunca en ufak empati kurmak da oldukça zor. Ancak insanın her türlü davranış ve hissedişinin altında mutlaka onu etkileyen psikolojik sebepler olduğu da bilimsel bir gerçek. İnsanlar bir anda seri katil olmuyor. Seri katiller zamanla gelişen büyüme süreçlerinde yaşadıkları ve beyinde ciddi anlamda iz bırakan olaylar sonucunda kendilerini ortaya çıkarıyorlar. Seri katil tiplerinin hepsinin geçmişteki yaşamlarına özellikle çocukluk dönemlerini inceleyecek olursak; genelde çocuk yaşta tecavüze, tacize, ciddi anlamda cinsel istismara maruz kalmış ve psikolojik baskı içerisinde büyümüş bir çocuk tiplemesi ortaya çıkmaktadır. Bu durum seri katillerde cinayet işleme ve zamanında yaşadıkları acıları, iz bırakan olayları başkalarına yaşatma ruhunu ortaya çıkarmaktadır. Seri katillerin kişilik özellikleri de çok dikkat çekicidir. Uzmanların araştırmalarına göre seri katiller genelde masum yüzlüler ve toplumda kabul gören işlerde çalışmaktadırlar. Birçoğu dindar ve düzenli ibadet ayinlerine katılıyor ve muhafazakârlardır. Seri katillerin birçoğu kurbanına ait bir eşyayı saklamayı sevmektedir. Kurbanlar çoğunlukla kadınlar, çocuklar ve eşcinsellerden oluşmaktadır. Ayrıca seri katiller dıştan bakınca gayet candandırlar; cazibeleri, karizmaları ve dikiş izleri belli olmayan psikolojik kamuflajlarıyla dikkatimizi dağıtarak “gerçek renklerini” –gözlerimizin önünde duran anormalliği- fark etmemizi engeller. Baş döndürücü, hipnotik kişilikleri bizi amansızca içlerine çeker.

Seri katiller dört grupta toplanır. Bu karakterleri inceleyecek olursak:

  • Hayalci tip: Bu katiller onalar cinayet işlemelerini emreden, özellikle Tanrıdan veya şeytandan gelen sesler iştirler, hayaller görürler ve bu emirler doğrultusunda adam öldürürler. (Psk. Erkan, A. (2008).
  • Göreve dayalı tip: Bu katiller dünyayı hayat kadınları ve tecavüzcüler gibi istenmeyen insanlardan kurtarmak için cinayet işlerler. Bu yöndeki işlenen kötü olayları bu tipteki seri katiller kendilerine görev ruhu olarak görürler. Tek düşünceleri o insanların yok olmasıdır. (Psk. Erkan, A. (2008).
  • Hedonist tip: Zevk için adam öldüren, tehlike arayan cinsel deneyimden özellikle tecavüzden tatmin sağlayan katiller olarak bilinir. (Psk. Erkan, A. (2008).
  • Güce bağımlı tip: İnsanlara acı çektirmek ve işkence etmek ihtiyacı duyarlar ve bir insanın hayatı üzerinde tam kontrol sahibi olmaktan haz duyarlar. (Psk. Erkan, A. (2008).

Seri katillerin ortak bir özelliği varsa, o da paravanlarının arkasında acımasız bir yırtıcının buz gibi soğuk kalbi çarpıyor olmasına rağmen, kendilerine sıradan insan havası verme konusunda ki dört dörtlük becerileridir. Bir örnek verecek olursak; olağanüstü başarılı genç bir avukatın Thames Nehri’ne bakan teras katının balkonunda söylediği üzere: “İçimin derinliklerinde bir seri katil saklanıyor. Fakat ben onu kokainle, Formula 1’le, hayat kadınlarıyla ve lamba altında çapraz sorgularla hoşnut tutuyorum.” Dutton, K. (2012).

Bir başka durum ise seri katiller “asla ertelemez” ve zamanı saati geldiği anda hedeflerindeki olayı her şeye rağmen ustalıkla gerçekleştirirler ve onlara göre zevk verici ama bize göre korkunç görünen ideallerinden asla vazgeçmezler. Seri katillerin yedi ölümcül anahtarı vardır; acımasızlık, cazibe, odaklanma, zihinsel sağlamlık, korkusuzluk, farkındalık ve eylemdir. (Psk. Erkan, A. (2008).

Yine Amerikan asıllı bir seri katil olan Carl Panzram’ın ölüm döşeğinde iken cellâdına söylediği şu son sözleri dikkatimi çekiyor; “Acele et. Sen etrafta ahmakça dolaşırken, ben bir düzine adamı asardım.” Dutton, K. (2012). Sözleri ne kadar acımasız oldukları ve yaşamlarının son anlarına kadar seri katil ruhlarından asla vazgeçmediklerini kanıtlar niteliktedir. Farklı bir seri katil olan Alman asıllı Peter Kurte’nin: “Pişman değilim. Yaptığım bütün işler beni utandırsa da, size anlatmalıyım. Geriye dönüp baktığımda bütün detaylar hiç de kötü, can sıkıcı değildi. Tersine bundan hoşlanıyordum.” Dutton, K. (2012). Sözlerin de seri katilin işlemiş olduğu cinayetlerden hiç de rahatsız olmadığı, yaptıklarını söylemekten çekinmediği ve bundan zevk aldığını duyar gibiyiz.

Satırlarıma John MİLTON’un bir sözüyle nokta koymak istiyorum: “Zihin neresi olmak isterse orasıdır; kendi içinde cehennemi cennete, cenneti de cehenneme dönüştürebilir.”

Kaynakça:
Dutton, K. (2012). Olağan Psikopatlar (The wisdom of Psychopaths)
İstanbul: Domingo, Bkz Yayıncılık
Uzm. Psikolog Erkan, A. (2008). Seri Katiller Üzerine Bir Deneme
http://www.tavsiyeediyorum.com/psikolog_11081_ahmet_erkan.htm

MURAT ARSLAN
PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ 4.SINIF
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
K.K.T.C/GAZİMAĞUSA

Hakkında: Murat Arslan

Bu da var!

Endüstriyel Psikoloji Deneyi: Hawthorne Etkisi

Psikoloji biliminde, geçmişten günümüze kadar yapılan birçok deney, insan davranışlarını, alışkanlıklarını ve bilinçaltı yapısını oldukça …

Bir yorum

  1. Masum serseri

    F32.2 tanısı konmuş bir insanım not 2 doktor aynı tanıyı koydu.ama ben onlara beni anlatmakta güçlük çekiyorum.bende içimdeki seslere bir bastırma makenizması kurdum.cogu zaman bana direk bakan gözleri yuvalarından çıkartıp ayrı ayrı kavanozlara bana bakacak şekilde bırakıp bir oda koleksiyon yapmak istiyorum…bir gün gelecek bu heyecanı mı gercekleştirecegim…tanrı allah neyse o farlık geri kalan bölümlerini ise o kurban sayacak..o söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir