Köşe Yazıları

Yapay Zekanın Ruh ve Bedenimizdeki İzleri, Hayatımızdaki Yeri

Yapay zeka insan eli ile yapılan makinelere ve robotlara yüklenen, doğal biçimde gelişmeyen sayısal bir akıl örneğidir. Bilgisayar biliminde akıllı üstlenicilerin konusu olan yapay zeka, çevresini tanımlayan ve hedefe ulaşmada başarı şansını yüksek seviyeye çıkarmak için harekete geçen her cihaz olarak da tanımlanır.

Yapay zeka,insanların diğer insanlar ile bağdaştırdığı kavramsal özellikleri taşıyan akıllı makineler olarak belirtilebilir. Yapay zeka çalışmalarının geleneksel sorunları ve hedefleri akıl yürütme, bilgi, planlama, öğrenme, doğal dil işleme, algı ve nesneleri elle işleme ve hareket ettirmedir. Genel zeka da yapay zekanın tartışma alanlarından birisidir. İstatiksel metotlar, sayısal zeka ve geleneksel sembolik yapay zeka da yaklaşımlar arasındadır. Yapay zeka arama ve matematiksel optimizasyon, nöral ağlar ve istatistik, olasılık ve ekonomi tabanlı istatistikler gibi birçok aracı kullanır.

Yapay zeka alanı, insan zekasının çok iyi tanımlanabileceği ve bir makinenin bu zekayı taklit edebileceği fikrinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Bazı bilim insanları yapay zekanın insanlıktan sonra dünyanın yeni hakimi olacağını iddia ediyor. Hatta bu fikir ile yola çıkan birçok sinema filmi de bulunuyor. Bu fikre göre yapay zeka bir süre sonra süper zekaya dönüşecek ve tıpkı insanlar gibi bağımsız düşünüp karar alabilecek seviyeye ulaşacak.

Yapay zekanın hızla gelişmesinin doğuracağı sonuçları daha tam olarak kimse tahmin edemiyor. Kafamızda cevaplayamadığımız çok sayıda soru oluşuyor; Yapay zeka hayatımızda neleri kolaylaştıracak? Hangi işleri insanlar yerine yapay zekalı robotlar yapacak? Yapay zeka işsizliğe mi sebep olacak? Yoksa, Stephen Hawking’in dediği gibi insanlığın sonunu mu getirecek?

Stephen Hawking ve Elon Musk gibi önemli isimler yapay zekanın tehlikelerine sürekli olarak dikkat çeken açıklamalar yapıyor.

Örneğin, yapay zeka yazılımında sağlık sektörüyle ilgili bir hata ortaya çıkarsa, bu yanlış bir ölümle sonuçlanabilir. Buna ek olarak, hatalı kodlar, AI, stratejik endüstriyel sistemlerde uygulanmaya başlandığından, ulusların ekonomisine uzun vadeli hasar verebilir.

psikolojik danışman

Yapay zekâ geliştikçe birçok iş kolunu da maalesef gereksiz hale getirecektir. Hata yapma payları sıfır olduğu düşünülse de durum böyle değildir. Ayrıca bur hata durumunda ülkeye ve şirkete de ağır zararlar verebilir. Silah sisteminde kullanılan hata yazılımı yanlış nesneyi hedef alabilir ve ordu gereksinimlerini karşılamayabilir. Ülkeye ağır hasar verebilir.

Yapay zekânın olumsuz olduğu kadar olumlu yönleri de bulunmaktadır. Arama algoritmaları, otomotiv, modern gps sistemleri ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda da yapay zekânın faydalarından bahsedebiliriz. Özellikle sağlık alanında birçok hastaya umut olabilmektedirler. Ülkeler yapay zekâyı ilerleyen dönemlerde hastalıkları engellemek için kullanabilecekler. Uzayı keşfedebilmek için de kullanılabilir. Akıllı robotlar gönderilerek uzay hakkında daha çok bilgiye sahip oluna bilinir ve insanlığın uzun süredir kendisine sorduğu birçok sorunun cevabını bulunabilir. Bunun dışında maden ve yakıt çıkarmak gibi zahmetli işleri de robotlar halledebilirler. Zaman, güç, tekrar gerektiren olayların altından etkilenmeden, yorulmadan ve başarıyla ayrıca en az hata ile kalkabilirler. Duyguları olmadığı için mantıklı kararları almakta zorlanmaz ve yaptığı işte verimliliği arttırabilirler. Otomotiv alanında ise kazaları en aza indirecek hatta neredeyse yok edebilecek düzeyde ilerlemeler kat edilmiştir. Zaman ilerledikçe arabalarda daha sık karşılaşacağımız, sürüş halinde iken, bir çarpışma durumunda otomatik olarak kendisini durdurma veya kendi başına park edebilme gibi artık göze basit gelebilen insan hayatını kolaylaştıran ve can ve mal güvenliğini sağlayan gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Aşağıda belirtilen bir çok alanda yapay zeka’nın insanlığa sunmuş olacağı imkanlar örneği:

Sağlık

Hastalar semptomlarını telefonun diğer ucundaki yapay zekaya anlatacak, kameralarını kullanarak yapay zekanın görmek istediği yerleri gösterecekler. Yapay zekalı sistem de hastalara bir ağrı kesici almayı önerecek ya da en yakın zamanda bir doktora görünmelerini tavsiye edecek.

Eğitim

Yapay zeka öğrencileri çok iyi tanıyabilecek, öğrenme durumlarını takip edecek, öğrencilere uygun hızda ve konularda ilerleyecekler. Eğitim gerçek anlamda kişiselleştirilecek. Öğrenciler dersleri yapay zeka ile yapacaklar.

Finans

Bankalarda (ve benzer sektörlerde) arka ofis çalışanlarının işlerini robotlar yapacak. Bugün Bloomberg firması, halka açık firmaların finansal raporlarını robotlara yazdırıyor.

Ulaşım

Türkiye’de en az 4 milyon kamyon ve tır şoförü mevcut. Sürücüsüz (yapay zeka ile çalışan) otomobiller ile kamyon, otobüs, minibüs, dolmuş şoförlerine ihtiyaç kalmayacak.

Eğlence

Seyahat acentaları gibi araştırma ve seçenek sunmaya dayalı servis sektörleri yok olacak.

Diğer

Garsonluk, ofis yöneticiliği, temizlikçilik, araştırmacılık gibi meslekler yapay zeka tarafından yapılacak. Örneğin, toplantılarımızı yapay zeka da dinleyecek ve işimize yarayabilecek bilgileri, internette yaptığı araştırmalar ile önümüze koyacak.

Yapay zeka aşamasında önemli bir nokta ise insan psikolojisidir. İnsan zekâsına benzer yapay zekâ oluşturabilmek için psikolojinin önemi büyüktür. İnsanlık duygusal olarak kendini zamanla önemsiz değersiz hislerine bırakmaya ve kendini derin bir boşluk ve yalnızlık içerisinde hissetmeye başlayacaktır. Yapay zeka bizim yerimize bütün zihinsel aktivitelerimizi üstlenme durumunda olacak ve insanlar kendini çökkün, suçluluk duyguları içerisinde bulucaklardır. Akranlık iletişim sanal alemde olup gerçek hayatımızdaki gerçek iletişim tadından bizi mahrum etmeye meyilli olacaktır. Çiftler arasında, ebeveyn ve çocuklar arasında derin bir mesafe açmaya elverişli bir ortam hazırlamaya olanak sağlamaktadır. Ruhumuza kattığı olumsuzlukların yanı sıra bedenimizdeki biyolojik sağlığımızı da olumsuz yönde tehdit ediyor olacaktır. İnsanlık işin kolayına yaklaşarak beden gücü sarfetmek yerine yapay zeka ile gerekli bütün ihtiyaçlarını gidermeye başlayacaktır. İnsanların kültürel değerlerinde, duygu ve davranış kalıplarında büyük oranda farlılık gözlemlenebilir. İnsanlığın mutluluk algısı değişip, minik şeylerle mutluluk unutulmaya yüz tutmuş olup, doyumsuzlukla karşı karşıya kalınma ihtimali azami yükseklikte olabilir.

Aslına bakarsanız makineden ziyade insan tarafından daha çok endişe ediyorum. Çünkü yanlış ellere geçen her türlü teknoloji kötü amaçlara alet edilebilir. Ve böyle bir ihtimale karşı her zaman tetikte ve korumada olmamız gerekiyor. İnsanların insanlığın sonu olacağını düşüncesindeyim. İnsanlık her zaman kendi çıkarları için teknolojiyi kötü yönde kullanmaya eğilimli olmuştur. Bilimden,ilimden, ve ilerlemelerden geri kalmamalı çalışmaya devam etmeli ve teknolojinin tüm faydalarından yararlanmalıyız. Ancak tedbiri elden bırakmamalı ve daha güzel bir dünya amacı doğrultusunda bu çalışmalara devam etmeliyiz. Çünkü gün geçtikçe yaşanan teknolojik gelişmelerin insanlığa ve dünyaya faydalı olmasını istiyorsak iyilik her zaman ön planda tutulmalı, aksi takdirde dünyanın yaşanılması oldukça güç bir yer haline gelmesi durumuyla karşı karşıya kalabiliriz.

Stephen Hawking’in şu sözleri de akıllarda:
“Yapay zeka insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en kötü şey de”

psikolojik danışman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı